Případ labelu Obscure Records. Velká reedice nás vrací do časů, kdy Brian Eno solidárně podpořil experimentální scénu

11. leden 2024

Když v polovině 70. let Brian Eno získal pověst populárního autora a producenta, rozhodl se využít své autority dost zajímavým způsobem. Založil vydavatelskou značku pro hudbu na pomezí avantgardy a popkultury. Byl to akt solidarity, jímž Eno podpořil své experimentálnější kolegy.

Na Obscure Records nakonec vyšlo jen deset alb, ovšem začínali tu později proslavení autoři: Michael Nyman, John Adams, David Toop, skupina Penguin Café Orchestra, zásadní skladatelé Gavin Bryars a John White. Je zajímavé vnímat produkci z Obscure jako společné gesto: z vlivu minimalismu a konceptuálního umění se tu rodila ambientní hudba, což nejlépe dokládají alba Briana Ena a Harolda Budda. Nyní přichází vůbec první souborné vydání Obscure Records na italském labelu Dialogo: berme ho jako možnost vztáhnout k dnešku jednu vzrušující - a do nynějška špatně dostupnou – kapitolu vývoje současné hudby.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.