Přijďte si poslechnout rozhlasovou hru Shakespearova lebka do Planetária v prostorovém 5.1 zvuku

14. listopad 2018

Zveme vás na výjimečný rozhlasový zážitek. Pod oblohou pražského Planetária se odehraje příběh, který spojí Shakespearovou lebku, Fausta a Prospera s duchy různých Shakespearových postav. Tvůrci rozhlasové inscenace pozvou posluchače do vskutku vybrané společnosti a zároveň do velmi zvláštního dramatického světa.

Autorem hry je německý dramatik Werner Fritsch, který Shakespearovu lebku napsal dramatik přímo pro Český rozhlas. Werner Fritsch a tvůrci rozhlasové hry se veřejného poslechu účastní osobně. Část výtěžku ze vstupného jde do sbírky Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu, která pomáhá nevidomým.

29.11. / 20.00 / Planetárium Praha
Vstupné: 150 Kč
Výtěžek ze vstupného bude věnován Nadaci Světluška.
Vstupenky zde.
Akce na Facebooku


Dámy a pánové! Shromáždili jsme se ke dni úmrtí největšího dramatického básníka Williama Shakespeara. Já, Prospero, teď volám: Nechť mrtví z hrobu povstanou!

Sám autor je v příběhu Faustem. V pěsti svírá rozhlasový přijímač, který se stal Shakespearovou lebkou. Pro Fritsche je Faust nejdůležitější figurou, věnoval mu několik svých literárních textů, filmů i rozhlasových pořadů.

Osoby a obsazení:
Lebka - Lucie Trmíková, Faust - David Prachař, Prospero - Martin Finger, Puk - Jiří Lábus, duch Macbetha - David Matásek, duch lady Macbeth - Vanda Hybnerová, duch Hamleta - Marek Holý, duch Ofélie - Klára Suchá, duch Šajloka - Jaroslav Haidler, duch Antonia - Ivan Řezáč, duch Titanie - Petra Špalková, duch Oberona - Jan Vondráček, duch hrobníka 1 - Jakub Žáček, duch hrobníka 2 - Petr Čtvrtníček, duch Kalibana - Leoš Noha a další.

Autor: Werner Fritsch
Překlad: Petr Štědroň 
Rozhlasová úprava a dramaturgie: Kateřina Rathouská 
Autor hudby a hudební spolupráce: Jan Trojan 
Zvuk: Martin Klusák, Jan Trojan
Režie: Aleš Vrzák

Natočeno v roce 2016. První veřejné uvedení v prostorovém zvuku 5.1

Werner Fritsch

Werner Fritsch, narozený v roce 1960 ve Waldsassenu, je německý spisovatel, dramatik, filmař, režisér, autor rozhlasových her a pedagog. Fritsch studoval filozofii, etnologii a literaturu na Ludwig-Maxmilians-Universität v Mnichově. V roce 1987 vyšel jeho román Cherubín, který vzbudil velkou pozornost a získal řadu cen (mimo jiné Cenu Roberta Walsera, 1987). Od té doby Fritsch zveřejnil řadu próz a divadelních her, rozhlasových her a scénářů. V posledních letech se Werner Fritsch ve zvýšené míře věnoval pedagogické činnosti, po několik semestru byl hostujícím profesorem dramatiky a nových médií na Lipském literárním institutu. Za své četné rozhlasové hry byl několikrát vyznamenán, jako například Cenou ARD za rozhlasovou hru (2007), Prix Marulić (2013) či Bavorskou kulturní cenou (2016). Fritsch má velmi blízko k Česku, napsal několik zakázkových her pro Český rozhlas, mimo jiné se také zabýval životem a dílem Vladimíra Holana a Bohumila Hrabala, s nímž se dokonce osobně setkal. Werner Fritsch žije střídavě v Hendelmühle a v Berlíně, je členem německého PEN-centra. 

autor: Český rozhlas Vltava
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.