Priest – Příběh kazatele, drogového dealera, šílence a cestovatele

5. srpen 2012
Čajovna
02689569.jpeg

Portrét komplikované osobnosti Dwana Lamonta Larkina, Američana, který si za svůj nynější domov vybral Brno. Během svého života byl Dwan kazatelem, drogovým dealerem, americkým vojákem, vězněm, umělcem i učitelem. Autor dokumentu Josef Fišer svým nezaujatým pohledem zkoumá, nakolik je možné spojit tolik rozdílných životů do jednoho jediného i to, jaké osudy se skrývají mezi cizinci, hledajícími své místo v České republice?

"Dwana Lamonta Larkina jsem poznal v jedné brněnské jazykové škole, kde spolupřijímal nové lektory. Během neformálního rozhovoru, kdy jsem se svěřil, že trochu píšu, z něho vypadlo "tak o mně napiš knížku." Říkal jsem si o čem - učitel angličtiny velká témata nesliboval (bez urážky k učitelům angličtiny, koneckonců, sám ji občas učím). Samozřejmě, každý život je zajímavý, každý stojí za zdokumentování. Taková je teorie. Ale dokumentaristická praxe učí, že některé životy jsou přece jen zajímavější než jiné.

02689571.jpeg

Začal jsem s Dwanem nahrávat, zprvu jen zkusmo.Při prvním setkání jsem mluvil s kazatelem.Při druhém jsme seděli na jeho skoro-zahradě v malém vnitřním dvoře; popíjel pivo a kouřil něco, co bylo tabákovým výrobkem jen částečně.Potřetí jsme mluvil o jeho věznění.Pak o prodeji a užívání drog.Poté přišla kariéra hráče amerického fotbalu.Další na řadě bylo herectví, armáda a vážná nemoc.Následovala dcera, rodina, ženy.Hudební kariéra - stále se snaží prosadit jako DJ a MC.Pokusy o sebevraždu.Neuvěřitelný životní optimismus.Deprese.

Na knihu jsem si netroufl. Koneckonců - ještě pořád nevím, co z toho je vlastně pravda. Jak by to všechno stihl? Nahraný materiál v každém případě zůstal. A byla by škoda ho nepoužít.Posuďte sami."Josef Fišer, autor dokumentu

Další z řady dokumentárních debutů v cyklu Hry a dokumenty nové generace. Dramaturgie pořadu Gabriela Albrechtová. Po odvysílání portrétu bude následovat beseda.

Autor:Josef Fišer