Příběh odvážného sběratele. Pařížský galerista Éric Philippe vydává publikaci mapující jeho sběratelská dobrodružství

23. listopad 2021

Poprvé jsem na jméno galerie Éric Philippe narazil před více jak deseti lety při studiu méně známých amerických designérů druhé poloviny minulého století. V portfoliu pařížské galerie mě tehdy zaujala tvorba Paula Lászlá, původem maďarského architekta, který ve třicátých letech emigroval do USA a usadil se v Los Angeles. Jeho dekorativně-organická autorská tvorba se stala během padesátých let oblíbenou zejména u kalifornské filmové smetánky. 

A právě Paul László je typickým příkladem designérské osobnosti, o jaké se zajímá pařížský galerista Éric Phlippe. Během své kariéry objevil prostřednictvím své galerie tucty podobných tvůrců, kteří v dějinách designu dvacátého století ještě stále čekali na své objevení. Příběh galerie Éric Philippe začal v roce 1979, kdy si pronajal prostor v historické pasáži Véro-Dodat v centru Paříže. Jen o pár měsíců později uspořádal svou první výstavu. Tu zasvětil tvorbě proslulého interiérového designéra Jeana-Michela Franka. V tu dobu to byla ale vůbec první výstava tohoto autora od jeho smrti v roce 1941.

Publikace Galerie Éric Philippe: Collections

Od počátku se galerie neomezovala pouze na objevování neznámých historických děl a jejich komerční prodej. Éric Philippe publikoval katalogy a podílel se na budování celé sběratelské kultury moderního designu, která tehdy teprve začínala. Jeho rozsah je působivý. Postupně se zabýval mnoha specifickými obdobími a tématy. Zájem měl o vídeňskou secesi, skandinávský moderní klasicismus, italskou modernu či americký poválečný design.

Čtěte také

Všechny jeho výstavy a publikace nyní mapuje kniha s názvem Galerie Éric Philippe: Collections, ve které se můžeme seznámit s mnoha méně známými jmény z historie designu, jež prošla rukama Érica Philippa. Kromě již zmíněných mne nejvíce zaujalo dílo švédského minimalisty Exela Einara Hjortha, finského specialisty na design svítidel Paavo Tynella, amerického dekoratéra Jamese Monta nebo legendy francouzského art deca Andrého Arbuse. Mezitím neztrácí Éric Philippe svůj čas a nadále objevuje skvosty světového designu.                  

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související