Přežili rok 2000. Nakladatelské řemeslo za posledních 13 let

20. leden 2014

Minulý týden se konala v přednáškovém sále Ústavu pro českou literaturu Akademie věd diskuze zástupců nakladatelství Torst, Akropolis a Host nazvaná „Přežili rok 2000. Nakladatelské řemeslo za posledních 13 let“. Za nakladatelství host se jí zúčastnil Miroslav Balaštík.

Miroslav Balaštík, šéfredaktor Hostu, se rád vrací ke svým nakladatelským začátkům v 90. letech: „Tehdy jsem měl pocit, že jsme literaturou víc žili, víc obklopovala náš život, byli jsme do ní ponořeni, stýkali jsme se s básníky, jezdili jsme na výlety.“

Zlom týkající se literatury jako takové spatřuje Miroslav Balaštík na konci devadesátých let: „V té době se objevuje nová prozaická generace. Autoři Miloš Urban, Jiří Hájíček, Roman Ludva. Zatímco předcházející generace Kratochvílovská zkoumá vyprávění a roli vypravěče v něm a příběh je pro ně jen možnost, pro novou generaci je příběh danost. Vypravěč je pro ně v pozadí, neexistuje, jde jim o to vyprávět příběhy.

Z hlediska nakladatelského přichází zlom s novým tisíciletím. Kniha se stává zbožím a literatura čtením. Trh se globalizuje, objevují se velké celosvětové módy. Objevuje se reklama na knihy tam, kde dosud nebývala, objevují se marketingové strategie – vydávání paperbacků, vzniká Magnesia Litera. A samozřejmě příchod e-knih – kdy kniha ztrácí charakter artefaktu, je to čistě jen text.“

Co je silnější než plakáty v metru nebo pozitivní kritické ohlasy?

„Je to šeptanda. To pořád funguje nejvíc,“ říká z vlastní zkušenosti Miroslav Balaštík. „Když je třeba celostránková recenze v deníku, nárůst prodeje nemusí odpovídat významu takové reklamy. Různé ceny a recenze můžou na knihu upozornit, ale pokud nedojde k ústnímu předání mezi čtenáři, kniha se nestane bestsellerem.“

Nevím, jestli bych do toho šel znovu

Miroslav Balaštík pochybuje o tom, že by měl dost energie začínat dnes znovu od nuly: „K tomu člověk potřebuje entuziasmus, víru v to, že tím, co dělá, promění svět. To jsme v 90. letech měli. Dneska jsem unavenější, nechtěl bych se toho vzdát, ale představit si začínat úplně od začátku – nevím, jestli bych to dokázal vydržet.“

První letošní diskuze věnované „světu literatury“a konané Ústavem pro českou literaturu se kromě Miroslava Balaštíka účastnili také Jan Šulc a Filip Tomáš. Příští setkání, přibližně za měsíc, bude diskuzí o současné české literatuře v knihovnách a knihkupectvích.

autoři: Milena M. Marešová , Karel Kratochvíl
Spustit audio