Přestřelka Speciál IV: s hosty nakročenými za hranice

4. září 2013

Sérii Přestřelek Speciál ukončíme první zářijovou středu v pořadí již čtvrtým vydáním. I tentokrát budeme ostřelovat téma českého hudebního exportu. Pustíme si recording session z karlínských studií, kterou zde koncem srpna pořídila formace Never Sol, vítěz ankety O nejnadějnější současnou českou nemainstreamovou skladbu pro export (obsáhlou fotogalerii z nahrávání najdete v tomto článku). A v druhé části si sedneme za stůl se dvěma producenty, kteří mají slušně nakročeno za úspěchem v zahraničí, respektive se jim již v cizině daří. Pozvání přijali Sonority a Rido.

Jan Hanák alias Sonority pochází z jižní Moravy, ale už pár let žije v Praze. K hudbě ho odmalička vedli rodiče, takže proti docházce do lekcí v hudební škole a působení v místním sboru nic nenamítal. K vlastní tvorbě se propracoval přes poslech elektronických experimentů Aphex Twina a pozdější přesun do Prahy mu umožnil nasát multikulturní atmosféru a zapadnout do živé klubové scény. Jeho tvorba zahrnuje rovné beaty i breaky, vždy ale obalené do krásných, vynalézavých harmonií – určitě by mu slušela společná přihrádka s takovými jmény jako Ulrich Schnauss, Nathan Fake, Clark nebo Apparat. Je sympatické, že se nespokojil s ponocováním ve vlastním studiu a výsledky svého úsilí prezentuje i živě. Kdo jeho koncert už navštívil, může potvrdit, že se jedná o skutečné hudební dobrodružství, které si zasluhuje doporučení. Sonorityho tracky a remixy ozdobily katalogy celé řady domácích i zahraničních labelů – namátkou třeba Elemental Music, Systém Rec, VIM, Rune, Mizumo, a playlisty renomovaných hudebních akcí a festivalů – Soundfeer, Summer Of Love, Open Air Festival, Wilsonic, Electronic Beats, Springfestival ad.

02951983.jpeg

Zatímco u Sonorityho je jen otázkou času, kdy jeho jméno slyšitelněji zahřmí i v zahraničních médiích, u Rida se dá hovořit o regulérním průlomu minimálně v evropském kontextu již dnes. Úspěch na sebe ale pár let nechal čekat a vedla k němu docela klikatá štreka, posetá krůpějemi potu. Umělecký pseudonym Pavla Ridoška je každopádně pojmem na domácí drumandbassové scéně delší dobu - je trojnásobným vítězem (producent roku) v anketě Czech Drumandbass Awards za rok 2010, 2011, 2012 a jeho skladby Detonate, Twisted plus remix skladby Sweet Little Something od Support Lesbiens byly zvoleny za českou drumandbassovou skladbu roku. Rido má za sebou už řadu úspěšných releasů na uznávaných zahraničních labelech jako Citrus Recordings, Defcom Records, Fokuz Recordings, Intersection Recordings, Shadybrain Records, Disturbed, Trust in Music, Fall Out Recordings, Uprising Records, Obsessions recordings, ale nejcennější položky ve výčtu zahraničních úspěchů představují jednoznačně Ridovy zářezy pro legendární vydavatelství Hospital a Metalheadz! Jeho styl charakterizuje velmi precizní produkce, epická stavba tracků a překvapivé, dynamické zvraty. A právě takové jsou i jeho dj sety.

02951991.jpeg

Povídání s oběma sympatickými producenty přinese jistě řadu překvapení, můžeme si ale být jisti, že jen talent k úspěchu nestačí a bez důvěry ve vlastní potenciál a píle by se rozhodně neobešli. Na slyšenou se těší autoři Přestřelky Speciál IV Ajva, Pedro a Stano.

ČRo Vltava, 4. září od 19 hodin

Více informací najdete na webu projektu Czeching.

autoři: Ajva , Stano
Spustit audio