Přestřelka Speciál III přivítá Never Sol – projekt exportní ráže

5. červen 2013

Téma dotýkající se šancí našich hudebníků uspět za hranicemi se nám v Přestřelce spontánně vracelo tak dlouho, až jsme se rozhodli, že se mu postavíme čelem a připravíme čtyřdílný speciál, který by potenciální český hudební export zobrazil v poněkud vyšším rozlišení. Stáli jsme o komplexní ponor do problematiky, a tak jsme do studia povolali nadvakrát půl tuctu odborníků - promotéry, vydavatele a publicisty.

Zatímco v dubnu šlo o živou, akademismu na hony vzdálenou debatu, v květnu jsme již s našimi hosty hledali konkrétní jméno, které by se v cizím prostředí neztratilo. A také jsme ho našli. Never Sol. Slíbili jsme, že vítěze májového klání pozveme v červnu do studia a náhoda tomu chtěla, že se v krátkém časovém sledu opět setkáme se Sárou Vondráškovou. Ale nevykazuje tahle „náhoda“ určité logické opodstatnění?

Po listopadovém koncertě Never Sol v Paláci Akropolis se v zákulisí srazili dva zástupci předních vydavatelství, oba svírající v ruce připravenou uměleckou smlouvu. A není divu. Dívčí duo sestávající z úsporně, ale přesně hrající perkusionistky a zpívající klávesistky ten večer hypnotizovalo postupně se zaplňující sál s fascinující přesvědčivostí. Neobvyklá formace, nevšední souhra, atmosféra skladeb i vizuální prezentace dohromady evokují neodbytný pocit velkého potenciálu, který se v Never Sol skrývá. Nezpochybnitelný podíl na kouzlu dívčího dua má jistě Lenka Dundrová, zodpovědná za rytmiku, ale duší projektu je skladatelka, vokalistka a klávesistka Sára Vondrášková, která bude po třech měsících opět hostem Přestřelky. Do studia s sebou přivede i parťačku z Never Sol Lenku Dundrovou a producenta Jana P. Muchowa.

02894646.jpeg

Zapátráme, v jakém stádiu se nachází připravované debutové album, zeptáme se na to, jak se pracuje pod producentským dohledem Jana Muchowa, zda přepínání mezi Never Sol a zpíváním s Floexem nepřináší ztrátu koncentrace a pochopitelně se budeme zajímat o hranice Sářiných ambicí, pokud si nějaké vůbec připouští. Malou vizitkou, vrženou do zahraničí, může být i nahrávka pořízená ve studíích Českého rozhlasu, kterou jí jako vítězce květnového speciálu Přestřelky garantujeme spolu s rozesílkou nahraných skladeb do sítě evropských veřejnoprávních rádií EBU.

A to bude náš konec a zároveň příslib nového začátku, neboť, jak už jsme vás informovali, po prázdninách vás přivítáme pod novým názvem. Ovšem stále v téže triádě, která vás vítá od mikrofonu, ve složení Ajva-Pedro-Stano. Přestřelka je mrtva, ať žije El Duo!

ČRo Vltava, 5. června od 19 hodin

Více informací najdete na webu projektu Czeching.

autor: Stano
Spustit audio