Přemýšlím jako hora. O ekologii, identitě a současné literatuře na Tchaj-wanu
Současná tchajwanská literatura má mnoho podob. Od 80. let 20. století jsou stále více slyšet hlasy autorů a autorek, kteří obracejí svou pozornost k přírodním krásám ostrova a zároveň upozorňují na jejich ochranu. Přírodu i tamní domorodé kultury je třeba poznat a chránit. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
O tom, co vyprávějí příběhy moře, hor a lesů i potomků původních obyvatel, nám v rozhlasovém pořadu Večer na téma prozradí prozaik a rybář Liao Chung-ti, editorka a autorka Kate Dargaw či horský nosič a spisovatel Salizan Takisvilainan.
Z jejich knih Plující ostrov (překlad Filip Lexa), Písně pralesů, hor a moří (překlad Pavlína Krámská) a Horští nosiči (překlad Jana Heřmanová), které vydalo nakladatelství Mi:Lu Publishing, budou číst Miroslav Táborský, Barbora Hrzánová a Miroslav Etzler. O vztahu obyvatel Tchaj-wanu k moři, lesu a horám i o tom, jak se žije tamním rybářům a horským nosičům, o multikulturní identitě ostrova a rozmanitých podobách tzv. mořské, horské či domorodé tchajwanské literatury promluví sinoložky Olga Lomová, Pavlína Krámská a Táňa Dluhošová či výtvarník a nakladatel Tomáš Řízek, žijící mezi Tchaj-wanem a Českou republikou.
Svou písní Kinakaian (Mateřský jazyk) nás bude provázet populární tchajwanská zpěvačka Abao, stejně jako zpěvy potomků původních obyvatel Tchaj-wanu i autentické zvuky tchajwanské přírody.
Související
-
V sílu duchů věří na Tchaj-wanu téměř každý, říká novinářka Klára Wang Tylová
Jsou milí, ale uměření, disciplinovaní, tvrdě pracují a nedávají příliš najevo emoce. Tak o Tchajwancích mluví novinářka Klára Wang Tylová.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejposlouchanější
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.