Premiéra norské rozhlasové hry Jespera Halleho Muž činu

Měli byste kuráž postavit se pouličnímu násilí? Jak naložit s jevy, které z nás odírají vrstvy civilizace a kterým povětšinou neumíme bezprostředně čelit? A jak žít s pocitem, že člověk neudělal maximum pro pomoc svým blízkým. To jsou otázky, které stojí na počátku hry Jespera Halleho Muž činu.

Příběh začíná, když si mladý pár cestou z večírku stopne černý taxík, který řídí arabský přistěhovalec. Ve voze je i jeho bratranec. Z počátku žertovná konverzace mezi opilým mladíkem, jeho přítelkyní a arabskou dvojicí se dostane za hranici vzájemné provokace. Na kraji města posádka taxíku chlapce z vozu vyhodí, dívku odvezou a znásilní. Pocit viny a selhání vžene hlavního hrdinu na cestu pomsty, tím spíš, že arabská dvojce popírá svou vinu. Mottem hry je citát z knihy Vražda-sebevražda v blízkých vztazích: „Hanba je pocit, který bývá hlavní a krajní příčinou veškerého násilí. Účelem násilí je redukovat intenzitu hanby a v nejvyšší možné míře ji nahradit jejím opakem, hrdostí, a tak zabránit tomu, aby pocit hanby jedince přemohl.“ V našem příběhu se ještě vše komplikuje tím, že útočníci jsou jiné národnosti a kauza tak dostává politický kontext problematického soužití dvou kultur.

Po premiéře budou na vaše reflexe a otázky, které můžete poslat prostřednictvím mailu na adresu reflektor@rozhlas.cz, ve studiu čekat režisér Aleš Vrzák a dramaturg Martin Velíšek.

Jesper Halle (narozený roku 1956 v Oslu) je norský dramatik, který píše pro film, televizi, činoherní i loutkové divadlo a také rozhlas. Je držitelem Ibsenovy ceny pro rok 1997 za hru Dagenes lys (Denní světlo) a také ceny Hedda za hru Lilleskogen (Malý les) z roku 2004. Hra Muž činu z roku 2008 reprezentovala norský rozhlas NRK na festivalu Prix Italia v roce 2009 a byla zařazena na tak zvaný short list. Což znamená, že postoupila (vedle například Český rozhlas reprezentujícího Vojcka) do nejužšího výběru her, aspirujících na festivalové ocenění.

Českou inscenaci norské hry připravil režisér Aleš Vrzák, o hudební spolupráci a sound design se postaral Ladislav Železný, mistrem zvuku byl Milan Křivohlavý. V hlavních rolích uslyšíte Vojtěcha Dyka, Pavlu Beretovou, Petra Lněničku, Andreu Elsnerovou, Igora Bareše a další. V inscenaci si také zahráli dva arabští herci Adda Keddam a Rachid Rahma. Premiéru vysílá český rozhlas 3 - Vltava v úterý 29. května ve 21:30.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.