Přelet nad Milošem Formanem. Vrcholy a zákruty díla nejslavnějšího českého filmového režiséra

16. únor 2022

Držitel dvou Oscarů, spolupracovník slavných scenáristů i herců. Objevitel neherců nebo výrazných herců epizodních rolí. Sarkastický komediograf. Ale také osiřelé dítě rodičů zavražděných nacisty. Emigrant z komunistického Československa. Cílevědomý muž. To všechno byl Miloš Forman, který by se 18. února 2022 dožil 90 let. Na Vltavě mu věnujeme Večer na téma. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Připravil: Pavel Sladký
Premiéra: 16. 2. 2022

Stanislava Přádná, autorka monografie „Miloš Forman – filmař mezi dvěma kontinenty“, vyzdvihuje Formanovo pojetí autenticity a pravdy, která sama o sobě nestačí, je-li nudná. S respektem hovoří o režisérově síle, houževnatosti a sebevědomí. Kritizuje společenské role, které jsou v českých i amerických filmech přisuzovány ženským postavám, zvláště ve srovnání s mužskými rebely a nositeli idejí. Torontský specialista na český a východoevropský film Jonathan Owen, mj. autor knihy „Avant-garde to new wave. Czechoslovak Cinema, Surrealism and the Sixties“ nebo textu o homolkovské trilogii Jaroslava Papouška „Between New Wave and Normalisation“ srovnává otcovskou figuru ve filmech Černý Petr a Taking Off. Lásky jedné plavovlásky vyzdvihuje jako svůj nejoblíbenější film a volá po docenění Muže na měsíci.

Čtěte také

Producent a režisér Miroslav Šmídmajer na slavného kolegu vzpomíná jako na přítele a vypráví i osobní zážitky s ním spojené. V kontaktu s ním byl už před Sametovou revolucí, po ní se stal autorem hned tří dokumentárních filmů o Miloši Formanovi. A také ho obsadil do role spícího čerta ve své pohádce Peklo s princeznou. „Všichni herci pak měli rázem pocit, že hrají v mnohem významnějším filmu než před tím,“ usmívá se.

Miloš Forman v pořadu promlouvá také sám skrze archivní materiály a ukázky z rozhlasové adaptace autobiografické knihy Co já vím? V knize napsané společně s Janem Novákem Forman působivě vypráví zážitky ze svého dětství i ze zákulisí přípravy a natáčení filmů. V raných kapitolách na několika místech vyznačuje své formativní zážitky bolesti, absurdity i režijní inspirace. Vypráví o svém sirotčím putování i o hostování hvězdy Národního divadla Vlasty Fabiánové v Náchodě mezi tamějším ochotníky. „Její školený projev působil falešně a uměle, zatímco vystrašení amatéři podali proti své vůli životní výkony,“ jak píše… „Až ten večer jsem si uvědomil, že kritici, veřejné mínění a celý divadelní svět se můžou mýlit.  Nikdy nezapomenu na ten moment náhlého prozření, stejně děsivého jako povznášejícího,“ popisuje formování svého tvůrčího sebevědomí a dodává že „obyčejné chování v sobě obsahuje dramatičnosti dost.“

Čtěte také

Když v roce 2018 Miloš Forman zemřel, napsaly NY Times, že Miloš Forman byl pro Hollywood výzvou kvůli svému smyslu pro podvratnost, nekrolog Britského filmového institutu o něm mluvil jako o bohémovi. Kritik Guy Lodge se vyjádřil, že zemřel režisér, který do Hollywoodu přinesl ducha protisovětské rebelie. Psal o něm jako o tvůrci, který dokázal ducha protestu přinést na plátna kin tak, aby byla akceptovatelná pro masové publikum.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.