Před čtyřmi lety zemřeli mistři jazzu Rudolf Dašek i Toto Blanke

02821412.jpeg

Dnes už nežijící jazzmani Rudolf Dašek z Prahy a Toto Blanke z Německa spolu hrávali od roku 1977. O rok později se jedna jejich skladba dostala na kompilační LP desku varšavského Jazz Jamboree ´78.

CD Mona Lisa vzniklo v roce 1999 u německé značky Aliso Records a je to jejich společná šestá, a bohužel poslední deska.

Vedle několika vlastních skladeb je album přehlídkou evergreenů významných postav swingové i moderní jazzové hudby: Nat King Colea, Djanga Reinhardta, Thelonia Monka, Johna Coltranea, dále také tvůrců iberoamerické hudby – významné postavy argentinského tanga Carlose Gardela a skladatele kubánského původu Ernesta Lecuana.

Rudolf Dašek patří k nejvýznačnějším postavám našeho moderního jazzu, objevil se už v první sestavě souboru SHQ Karla Velebného v roce 1961. Ankety časopisu Jazz Forum Mezinárodní jazzové federace jej už v 70. letech přiřadily k evropským kytaristickým hvězdám.

K těm se na přelomu 70. a 80. let přidal také Toto Blanke, původně vycházející z jazzrockové syntézy. Rudolf Dašek zemřel v lednu 2013 téměř v osmdesáti a Toto Blanke téhož roku v říjnu v sedmdesáti sedmi letech.