Před 130 lety se narodil Karel Poláček. Poslechněte si jeho humoristické povídky

25. březen 2022

Nezaměnitelný slovní i situační humor, osobitá galerie nejrůznějších figurek, příběhy, v nichž se výrazným zdrojem komiky stává i pouhá charakteristika postav. To je Karel Poláček v povídkách a humoristických románech nebo drobných novinářských prózách. Ukázkou jeho mistrovského stylu jsou i drobné příběhy, které na Vltavě uvádíme u příležitosti 130. výročí autorova narození. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Polepšení Felixe Piskory
Připravil: Jiří Vondráček
Účinkuje: Jiří Hromada
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno v roce 2012.

Potíže optimistů
Účinkuje: Josef Kemr
Režie: Alena Adamcová
Natočeno v roce 1968.

Kouzelná šunka
Připravila: Eva Lenartová
Účinkuje: Petr Kubes
Režie: Tomáš Soldán
Natočeno v roce 2020.

Svatební povídky
Připravil: Ludvík Němec
Účinkují: Pavel Zatloukal, Michal Bumbálek, Eva Hradilová, Vilém Lamparter
Režie: Jaromír Ostrý
Natočeno v roce 1997.

Láska a vousy, Trubec
Připravila: Petra Hynčíková
Účinkuje: Michal Štěrba
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno v roce 2020.

Bylo nás pět, Hostinec u kamenného stolu nebo Muži v ofsajdu. Díla spisovatele a novináře Karla Poláčka (22. března 1892 – 21. ledna 1945), jehož život se předčasně uzavřel v nacistickém koncentračním táboře, patří k tomu nejlepšímu z meziválečné české prózy. Dočkala se mnoha vydání i filmových, divadelních a rozhlasových zpracování.

Od chvíle, kdy Poláčka uvedli bratři Čapkové v roce 1922 do redakce Lidových novin, napsal stovky textů publikovaných na stránkách nejrůznějších dobových periodik, od soudniček po povídkové příběhy. Úsporný styl a brilantně vystavěné dialogy o banálních každodenních záležitostech, slabostech a vášních českého maloměšťáka se staly poznávacím znakem jeho vypravěčského stylu. Své postavy karikoval bez jízlivé povýšenosti, naopak s moudrým pochopením tragikomedie života. 

Poláčkův bravurní pozorovací talent a následná schopnost odpozorované přetavit do působivého textu se odrážejí také v drobných příbězích, které jsme vybrali do vltavské řady Povídka. Účinkují Jiří Hromada, Josef Kemr, Petr Kubes a další.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio