Pražské quadriennale zve na prodlouženou
Monstrózní výstava současného divadelního výtvarnictví Pražské quadriennale sice už skončila, některé její doprovodné akce však pokračují ještě přes léto. Do 20. července potrvá v Muzeu hl. m. Prahy výstava z díla řeckého scénografa Dionisia Fotopoula. Do srpna je možno shlédnout expozici tradičních japonských kostýmů divadla Nó v Národním muzeu a konečně poslední z déletrvajících doprovodných akcí je ohlédnutí za tvorbou českého scénografa Otakara Schindlera.
V Clam-Gallasově paláci se veřejnosti otevírají "Divadelní krajiny", které pro česká a moravská jeviště vymýšlel a vytvářel Otakar Schindler po několik desetiletí. Tento žák Emila Filly působil od 50. let v ostravském divadle, kde byl šéfem výpravy. Zde také později s Janem Kačerem spoluvytvářel slavnou divadelní epochu. S týmž režisérem později v 90. letech spolupracoval na scénografiích pro pražské Vinohradské divadlo. Ještě minulého ročníku quadriennale se Otakar Schindler účastnil osobně, letos na něj pouze vzpomínáme in memoriam. Zemřel v roce 1998.
Výstava se snaží přiblížit výtvarníkovu divadelní tvorbu v co největší šíři. K vidění jsou dokonce i návrhy na nerealizované či zakázané projekty. Expozice není řazena chronologicky, ale tématicky. Velkou část tvoří výpravy ke hrám ruským, shakespearovským a k současným českým hrám. Vystaveny jsou nejen návrhy kostýmů a dekorací, ale i přímo jejich ukázky a makety scén. Návrh můžeme porovnat s konečnou realizací podle archivních fotografií. Každý tématický sál se snaží oživit kresby a fotografie na zdech nějakým charakteristickým objektem, přibližujícím danou scénografickou oblast trochu živěji. Například sál připomínající tvorbu v dramaturgické oblasti ruských her nás zve "útulným zátiším" s břízkami, lavičkou a rozečtenou knihou připomínající inscenace čechovovské či hry Turgeněva.
Určitě nás překvapí obrovská šíře inscenací, které Schindler svou výtvarnou stránkou doprovázel. Navrhoval loutky pro děti i monumentální scény pro divadlo operní. Spolupracoval se scénami reprezentativními (Národní divadlo, Divadlo Na Vinohradech) i komorními (Divadlo Na zábradlí). Poznamenal divadelní život od 60. let až po nedávnou současnost. Výstava z dlouhé a rozmanité tvorby Otakara Schindlera připomíná tak nejen dílo jedné osobnosti ale i třicet let proměn českého divadla vůbec.
Výstava Divadelní krajiny Otakara Schindlera probíhá v Clam-Gallasově paláci (Husova 20) do 17. 8. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin. Svou stránku má výstava na adrese www.divadlo.cz/schindler, ostatní doprovodné akce pražského quadriennale zde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.