Pražské jaro 2021: Poslechněte si záznam závěrečného koncertu s Českou filharmonií nebo koncert pianisty Garricka Ohlssona

První vlaštovkou ustupující koronavirové pandemie přinášející optimistické výhledy do dalších týdnů a měsíců kulturního života je u nás již 76. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Slavnostní program ve znamení trojice Mahler, Britten a Bethoven se rozezněl před publikem ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Festival sice skončí, ale jeho ozvěny prostoupí vysílání Vltavy v následujících týdnech. Čeká na vás koncert vynikajícího pianisty Garricka Ohlssona, zazní vystoupení dua Widmann – Kožuchin a budete moci posoudit dirigentský debut Františka Macka a violoncellisty Johannese Mosera.

Čtěte také

Na webu Vltavy si můžete poslechnout záznam zahajovacího koncertu Pražského jara s Collegiem 1704 a exkluzivní vystoupení Bavorského rozhlasového symfonického orchestru s dirigentem Jakubem Hrůšou a altistkou Gerhild Romberger. Orchestr, jehož letošní vystoupení na festivalu Pražské jaro bylo bohužel zrušeno, připravený program provedl v domovském Mnichově.

Hudební program

Společně s jedinečnými hudebními zážitky letošního ročníku festivalu jsme připravili i ohlédnutí zpět za vítězi interpretační soutěže Pražského jara z let 2019 a 2018.

Čtěte také

Pro národní barvy to byly ročníky úspěšné, protože alespoň v jedné z kategorií daného ročníku získal ocenění umělec z České republiky. Poslouchat můžete jejich výkony z II. kola soutěže plné vrcholného soustředění i napětí.

Slovesný program

Pražské jaro se odrazí i ve slovesných pořadech. Vltava uvede hru Hany Roguljič nazvanou lakonicky Vítězslava. Osud české hudební skladatelky Vítězslavy Kaprálové přiblíží její herecká představitelka Magdaléna Borová a další. Jiný životní příběh z hudebního světa zprostředkuje premiérové vyprávění houslisty Ivana Štrause. A za hudební múzou se ohlédneme i v Dopolední četbě, například s Leošem Janáčkem nebo Claudem Debussym.

Alena Maršíková Michálková, Klára Fleyberková

Nejnovější články

Stránky