Pražská výstavní událost chce propojit českou uměleckou scénu diskuzí o hledání pravdy

20. září 2019

Výstava s názvem Za pravdu, která zahrnuje díla několika desítek českých umělců vztahujících se k tématu pravdy a současnosti, je k vidění v prostorách Betlémské kaple, na jejím dvoře a v lapidáriu. Plakáty se smějícím se Donaldem Trumpem, Borisem Johnsonem a Milošem Zemanem zvou na sérii moderovaných debat o pravdě. Do studia přišli výstavní projekt představit kurátoři Dan Merta a Filip Šenk.

Spolu s Milenou Bartlovou a Tomášem Pospiszylem jsou Dan Merta a Filip Šenk autory konceptu výstavy. Vybrané umělce oslovili s dramatickým zadáním na téma pravda. „Je to zatím celé v procesu, čekají nás teď čtyři debaty a dva další večery, pak to skončí, vydáme katalog, a budeme moct říct, na co jsme díky diskuzi o pravdě vlastně přišli,“ říká Dan Merta. „Témata tady jsou. Jestli nejsme za čtyři měsíce schopni se dohodnout na ministru kultury, tak je to pro tuhle zemi velké intelektuální faux-pas.“

Nezajímá nás definice pravdy, ale konkrétní postoje

„Výhoda umění je, že se může vyjadřovat ke společnosti způsobem, který není reduktivní. Naším výchozím bodem bylo nejenom výročí narození mistra Jana Husa, ale i výročí sametové revoluce. Chtěli jsme se vrátit k tomu, že pravda má význam, je třeba ji vzít vážně a začít o ní mluvit s nohama na zemi. To znamená, že na výstavě jsou autoři, jejichž pravda je různá, ale všichni se snaží o vážnou výpověď o současném stavu světa,“ doplňuje Filip Šenk.

Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Alena Šrámková, Zvonička, site-specific.

Podle něj nešlo o to, aby oslovení umělci vytvořili pro výstavu svoje stěžejní dílo, ale aby vybraná práce reprezentovala jejich postoje. „Nezabýváme se obšírnou definicí pravdy, ale konkrétními názory.“

„Přemýšleli jsme, zda do výstavy nepromítnout téma umění jako byznysu, ale připadalo nám, že už by těch šifer, které by divák musel rozklíčovat při jejím vnímání, bylo příliš,“ přibližuje Dan Merta uvažování kurátorů. „O výstavě natáčí dokument Jan Strejcovský, který současně také připravuje film o ceně umění,“ dodává. V několika momentech se na výstavě objevuje téma změny klimatu. I kolemjdoucí si budou moct všimnout instalace Richrada Loskota Voda pro tebe. Jedná se o veřejné pítko, do něhož stéká voda z okapu Betlémské kaple, vyčištěná nanotechnologickým, aby se dala bez obav pít.

Betlémská kaple jako srdce dění

Na události se kromě kurátorů budou podílet umělci, architekti i intelektuálové pozvaní na debaty. „Důležitá je pro mě architektura výstavy a to, že se její část odehrává v Betlémské kapli. To, že můžeme diskutovat v prostředí, kde mistr Jan Hus kázal,“ říká Dan Merta. „Já osobně se těším na debatu o pravdě v architektuře. Těším se na to, jak budou diskutovat o společenské zodpovědnosti architektů profesor Lábus, docentka Pavla Melková, nebo profesor Blecha.

Marek Šilpoch, Jan Slanina. Červená, site-specific.

ZA PRAVDU…
Galerie Jaroslava Fragnera
11. 9. 2019 – 10. 10. 2019

Poslechněte si celý záznam ArtCafé. V hudebním bloku tentorkát dramaturg Jiří Špičák komentoval ukázky z nového alba Lany Del Rey a Zuzka Kubišová shrnula  první reakce na nový román Margaret Atwood The Testaments – dílo, které navazuje na 34 let starý Příběh služebnice.

autor: Táňa Zabloudilová
Spustit audio

Související