„Pravý diamant poznám.“ František Kotler, zapomenutý gemolog světového významu
Alexander František Kotler se narodil v roce 1872 v Petrohradě, kde jeho příbuzní obchodovali s českými granáty a kde on sám se tomuto oboru věnoval. Pořad připomínající život i odbornou pouť Alexandra Františka Kotlera připravila Jana Davidová-Kracíková. Hovoří Michal Košelja, autor publikace o Alexandru Františku Kotlerovi, David Marek, historik Turnovského muzea, a tamní mineralog Jan Bubal.
V porevolučním Rusku byl ale zatčen a odsouzen k pětiletému pobytu v sibiřském gulagu. Po vypršení trestu se vrátil do Československa a usadil se v Turnově. Stal se ústřední osobností tamního odborného zkoumání drahých kamenů. Od roku 1935 vedl Výzkumnou stanici pro rozbor a určení veškerých drahokamů a polodrahokamů, čímž se Turnov zařadil mezi první kamenářská centra světa, kde byla vybudována gemologická laboratoř.
V gemologii patří Turnov dodnes mezi světové elity
„Uměl pět jazyků − česky, rusky, německy, francouzsky a anglicky,“ říká Michal Košelja z turnovského muzea. „I proto využívala jeho znalosti vyhlášená firma Fabergé, pro niž jezdil do Londýna a Antverp nakupovat diamanty a další drahé kameny a jako cizinec dostal v Rusku povolení vyrábět, cejchovat a prodávat klenotnické váhy a další věci. To bylo skutečně výjimečné.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?