Praděd je fenomén napříč regiony, je to maják domova, říká etnograf Matěj Matela
Lásku k Jeseníkům, pábitelství a folku si Matěj Matela vypěstoval na horských chatách, kam jej bral jeho otec. Díky předkům z nejrůznějších koutů Evropy se dal na studia balkanistiky, detailně se ale věnuje i americké politice a historii a literatuře. Pracuje ve Vlastivědném muzeu Jesenicka a milované oblasti věnoval dvě knihy: Fenomén Praděd a Zvoník z Cukmantlu: Dvacet pozapomenutých osobností předválečných Jeseníků. Vizitku s ním přímo tam natáčel Aleš Spurný.
Související
-
Výlet na Praděd se turistům od června prodražil
Cena za jízdenku autobusem vzrostla o 30 korun, parkovné na Ovčárně nově stojí 800 korun, tedy o dvě třetiny víc než dřív.
-
Putujte známou i neznámou Zábřežskou vrchovinou. Krajina vás okouzlí rozmanitostí i místními příběhy
Zábřežská vrchovina je podle encyklopedie geomorfologický celek vyplňující severozápadní část Moravy a část východních Čech.
-
Málokdo se jim věnuje, a tak o nich píšu, říká o moravských Sudetech básnířka Irena Šindlářová
Mluví o sobě jako o digitálním antitalentu a osobě nevybavené do dnešní rychlé doby, přesto ji však baví se v ní pohybovat. Hostem Michala Bureše byla Irena Šindlářová.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.