Pozvánka na výstavu ohýbaného nábytku

4. únor 2002

Pokud patříte k obdivovatelům starého a ještě k tomu ohýbaného nábytku, pak si nenechte ujít výstavu v Okresním vlastivědném muzeu ve Vsetíně. Ohýbaný nábytek - souhra technologie a designu - tak zní název - představuje šedesát exponátů různých druhů nábytku převážně ze sedmdesátých let 19. století.

Vyzkoušet na vlastní kůži, jestli se v houpacích křeslech, na lavicích, stoličkách nebo také na sklápěcí divadelní lavici sedí pohodlně, vás asi pracovníci muzea nenechají. Ale rozhodně se budete moci kochat pohledem na zručnost tehdejších výrobců nábytku, mezi kterým jsou také exponáty připomínající nábytek účelový, například holičská křesla, invalidní vozík nebo nosítka pro raněné a nemocné a také kancelářský a dětský nábytek. Poprvé je zde vystaven také nábytek, který muzeum koupilo od brněnského sběratele Jiřího Uhlíře, a podle vyjádření kurátorky výstavy se jedná většinou o výrobky firmy Thonet, ale také o nábytek konkurenčních firem, především J. a J. Kohn.

Logo

Okresní vlastivědné muzeum ve Vsetíně je vlastníkem nejrozsáhlejší sbírky ohýbaného nábytku, která čítá asi 100 předmětů. Jsou v ní uchovány jedny z nejstarších kusů Thonetovy výroby, které nebyly v katalozích firmy, protože byly vyrobeny na zakázku a pocházejí z vývojové dílny v Bystřici pod Hostýnem. Další větší sbírka ohýbaného nábytku je v Muzeu umění v Olomouci, které na vsetínskou výstavu zapůjčilo několik exponátů.

autor: mig
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser