Pozvání Vojtěcha Babky přijal operní pěvec Adam Plachetka

7. květen 2014

Na středu 7. května přijal pozvání Vojtěcha Babky člen Vídeňské státní opery, barytonista Adam Plachetka.

Málokterý z našich pěvců se tak rychle etabloval ve vrcholném operním světě, jako mladý barytonista Adam Plachetka, absolvent Pražské konzervatoře u prof. Luďka Löbla a vítěz celé řady pěveckých soutěží. K nim patří Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde navíc získal cenu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, cenu Viléma Zítka a cenu nakladatelství Editio Bärenreiter Praha. V roce 2004 debutoval v Národním divadle v Praze jako Mícha v Prodané nevěstě, v roce 2005 tam účinkoval jako Baryton v Johnsonově Čtyřtónové opeře.Vystupuje pravidelně na Hudebním festivalu Znojmo, kde už ztvárnil celou řadu rolí, mj. Händlova Polyféma a Dona Giovanniho.

Mozartovské postavy patří k Plachetkovým parádním úlohám, jak ukazuje mimořádný úspěch jeho Dona Giovanniho ve Vídeňské Státní opeře i debut v Covent Garden v roli Masetta, kterého zpíval už na Salcburském festivalu (kde se také poprvé objevil jako Pompeo v Benvenutu Cellinim pod taktovkou Valerije Gergieva).

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.