Pozor, nepropásněte příležitost! Maxim Velčovský nabízí v Brně Vše za 39

9. březen 2016

U příležitosti letošních čtyřicátých narozenin předního českého designéra Maxima Velčovského uspořádala Moravské galerie v Brně v Uměleckoprůmyslovém paláci výstavu s víceznačným názvem Vše za 39. Vernisáž je plánována na 10. března a expozici můžete navštívit do 22. května.

Název brněnské výstavy odkazuje nejen k umělcovu věku, ale hlavně k produktovému designu, který Velčovského proslavil nejen v Česku, ale i ve světě. „…její dvojsmyslný název významově osciluje mezi „mramorem“ retrospektivy a atmosférou levných lidových výprodejů,“ čteme v anonci výstavy, v jejíž kompozici lze najít porcelánový kelímek Pure White, holínkovou vázu Waterproof nebo ergonometrický krucifix Home Cross. Retrospektiva v podstatě monitoruje profesionální činnost Maxima Velčovského od diplomové práce po současnost.

Nejvýznamnější realizace pro studio Qubus, Křehký, Mint London a Lobmeyr Wien Nechybí ovšem ani tvorba s přesahem k volnému umění - soubory domácích objektů a situačních instalací, dokumentace provokativních akcí či nezveřejněné cykly fotografií. Výběrově se sonduje i v prostředí autorovy osobní mytologie, ať jsou to dětské kresby či kuriózní sbírky. Sám umělec k tomu říká: „Každý objekt i předmět, který je na výstavě má vlastní příběh co se týče materiálu nebo provedení a na výstavě je to dáno do jedné linie, vlastně je to taková moje bilanční výstava.“

autoři: Milena M. Marešová , Tereza Kadrnožková
Spustit audio