Povídky z Francie a Anglie

1. srpen 2003

Ve francouzském městě Saint-Quentin probíhá každoročně Festival frankofonní novely a povídky. Studentům z Ústavu románských jazyků a literatur na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně se dostaly do rukou sborníky vydané pořadateli tohoto festivalu v letech 1996-2000. Z nich vybrali a přeložili třináct povídek, které pak s podporou Francouzského institutu vydalo nakladatelství Větrné mlýny.

Název antologie - Čí je to sen - neodkazuje k nějakému jejich společnému tématu, ale spíše k fantazii, která jimi prostupuje. Ať již jde o povídky autorů začínajících či zkušených, o texty mýto-poetické (Střetnutí ve snu), realistické (Objevila se jednoho dne), magickorealistické (Měla jsem přestoupit v Dol), sci-fi (Prvopočátky) či texty ocitající se na hranicích černé grotesky (Masokr), vždy se vyznačují smyslem pro zkratku a impresi. Někdy jsou průzračně křehké, jindy lehce úsměvné, občas ironické. Díky pestré paletě jejich motivů, stylů a pohledů na svět lze četbu 150stránkové knížky přirovnat k obhlížení nepravidelného mnohostěnu.

Každý, kdo má rád pro anglickou literaturu typický žánr povídek s tajemstvím, neměl by nechat bez povšimnutí knihu Jeremy Dysona Králíkům se nikdy nedá věřit. Ve dvanácti vybroušených textech se prolínají záhadné motivy s realitou nejen proto, aby udržovaly čtenáře v napětí, ale aby pozměnily její obraz v jeho mysli. Hrdina jedné z povídek říká, že člověk je "narativní zvíře", že žije v příbězích a tvar a struktura těchto příběhů jsou pro něho důležitější než pravda. A pak se pomstí svému dávnému sokovi v lásce tím, že ho přinutí vypít lektvar, který destruuje v (ne)přítelově mysli příběh jeho velké láky oživením pravdivých vzpomínek na ni. Záhady, s nimiž se hrdinové Dysonových povídek setkávají, jim odkrývají pravdu jejich srdce, zahánějí okoralost jejich citů, vedou je k sebepoznání. Zapomenutá trasa metra, zmizelé zahradní bludiště, ústup moře od břehů Cornwallu, bankomat radící, jak si namluvit dívku, a další enigmatické motivy pak plní funkci jakýchsi "gnoseologických kapek", jejichž účinek nezaznamenávají pouze hrdinové příběhů, ale také čtenáři. Kniha upoutá již na první pohled. A to nejen svým atypickým čtvercovým formátem, ale také tím, že nakladatelství Argo v době, kdy z naší knižní produkce takřka vymizela ilustrovaná beletrie, svěřilo její grafickou úpravu Pavlu Růtovi, který ji doplnil řadou vtipných černobílých kreseb souznících s jemnou ironií příběhů.

Dysonova kniha Králíkům se nikdy nedá věřit
autor: (bop)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...