Povídky ironické a sentimentální. Literární miniatury Jaroslava Vrchlického
Prozaické texty Jaroslava Vrchlického dodnes okouzlují mimořádnou obrazivostí, jazykovou a stylistickou vytříbeností, jemným, ale nápaditým humorem. Čtyřem z nich se dostalo rozhlasového zpracování – ironické anekdotě o starém švihákovi, pozoruhodné fantazii na faustovské téma, posmutnělé etudě o konfrontaci praktičnosti a ušlechtilosti a hříčce na renesanční téma o inspiraci Danteho Božské komedie. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Český spisovatel, básník, dramatik a překladatel Jaroslav Vrchlický, vlastním jménem Emil Jakub Frida, se narodil roku 1853 v Lounech. Vystudoval dějepis, filozofii a románskou filologii. Po krátkém období pedagogické činnosti se stal tajemníkem České akademie věd a umění. Vedle akademické činnosti zasahoval i do politiky jako člen Říšské rady ve Vídni.
Všechen svůj volný čas věnoval literární tvorbě ve snaze dokázat, že čeština je jazyk, který je schopen vyjádřit vše. Chtěl vytvořit poezii, která by se vyrovnala poezii evropské a přivedla tak českou literaturu na nový, vyšší stupeň. Jeho literární dílo je neobvykle rozsáhlé – obsahuje kolem 270 svazků, mj. přes 80 básnických sbírek a 50 divadelních her.
Přestože jeho dílo bylo a je často přijímáno rozporuplně, byl prvním českým spisovatelem nominovaným na Nobelovu cenu za literaturu, a to dokonce opakovaně, byť tuto cenu nikdy nezískal. Zemřel po opakovaných záchvatech mrtvice v roce 1912.
V rozsáhlé Vrchlického literární tvorbě, orientované především na formy vázané – lyrickou i epickou poezii a veršované drama, tvoří prozaické texty velmi malou část. Do této části patří soubor drobných próz z roku 1885 s názvem Povídky ironické a sentimentální, který autor věnoval svému příteli Františku Heritesovi.
Související
-
Jaroslav Vrchlický: Knížata. České dějiny jako strhující „hra o trůny“ v 11. století
Hra z dramatického období našich dějin, kdy se vlády v Čechách ujal neoblíbený Boleslav III. Ryšavý. Natočeno ke 170. výročí narození autora.
-
BáSnění Marka Orko Váchy. Jaroslav Vrchlický: Jitro II
Oblíbené poetické texty katolického kněze, přírodovědce, spisovatele a pedagoga Marka Váchy.
-
První „bratrská“ vzpomínka Bedřicha Frídy popisuje, jak jej...
Emil Frída, jak znělo pravé jméno klasika české poezie Jaroslava Vrchlického, měl svého mladšího bratra upřímně rád, vychovával ho a v korespondenci mu svěřoval své...
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.