Pověsti dobršské. Josef Somr čte dávné příběhy dudáka Racochy

27. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Somr

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Příběhy, které v šumavské vísce vyprávěl koncem 19. století dudák Jan Racocha, nejstarší člověk ve vsi. V roce 1939 je zapsal Jan Menčík. V podání Josefa Somra poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Dudák Jan Racocha (1807–1894), vypravěč dobršských pověstí líčících zejména skvělou minulost šumavského rytířského hradu a zámku, jež tak kontrastovala s pozdějšími troskami, pocházel ze starého dobršského rodu. Jeho vyprávěním často chodíval v dětství naslouchat Jan Menčík (1875–1953).

Ve vzpomínkách na dětství pak Jan Menčík začal vyslechnuté příběhy v roce 1939 zapisovat. Zachoval se jeden sešit zápisků ze tří. Je to poklad prosté mluvy, v němž vystupují nejrůznější místa z dobršského okolí: U černého kříže, Pelichojc mlýn, Behelnice, V struhách, Pod zvonicí a další pomístní názvy.

Účinkuje: Josef Somr

Připravil: Petr Turek
Hudební spolupráce: Petr Šplíchal
Zvukový mistr: Milan Křivohlavý
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2014.

autor: tur
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová