Poslouchejte Oldřicha Janotu & Concept Art Orchestra přinášející Civilizační mantry

16. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Oldřich Janota & Concept Art Orchestra

Ve Studiu 1 Českého rozhlasu se 13. září 2020 uskutečnilo nahrávání pražského big bandu Concept Art Orchestra, Luboše Soukupa a Oldřicha Janoty. Hudební počin propojil hravé a někdy i provokativní texty, tzv. civilizační mantry, s moderními bigbandovými aranžemi. Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci se koncertu nemohlo zúčastnit publikum, a tak vám nově vzniklou hudbu zprostředkováváme tímto způsobem.

Oldřich Janota je jednou z legend českého undergroundu. Jeho tvorba jde napříč uměleckými disciplínami a zahrnuje nejen hudbu, ale i poezii a výtvarné umění. Během své hudební kariéry vystupoval Janota v různých sestavách a prezentoval pouze to, co mu jeho hudební instinkt a intelekt radil. Janota do společného projektu s Concept Art Orchestra přispěl svými hravými a někdy i lehce provokativními texty, které nazval civilizační mantry, ve kterých se zamýšlí nad současnými kulturními, společenskými a ekologickými výzvami. Pojícím motivem pro celý koncert je potom téma „domorodectví.“

Za ‚domorodce‘ jsme si zvykli považovat příslušníky jiných, zvláště takzvaně primitivních národů, jejichž způsob, ať už oblékání, kulturních obyčejů či uctívání bůžků, nám připadá exotický. U nás samotných, v rámci naší západní kultury, podobnou exotičnost nepozorujeme. Hlavně proto, že se podvědomě považujeme za ‚civilizovanější‘, za představitele toho, co je ‚civilizace‘. Nepřipadá nám exotické pracovat v bance, ale lovit tuleně. Exotické jsou pro nás sukénky z korálků, nikoliv ale sluchátka na uších. Domorodec je pro nás ten, kdo bydlí ve slaměné chýši, nikoliv popelář, žijící ve dvacátém patře mrakodrapu.
Oldřich Janota

Concept Art Orchestra vystoupil tentokrát v jiném obsazení než jako tradiční big band — vedle klasické jazzové rytmické sekce (klavír, kontrabas, bicí) hraje šest hráčů na dechové nástroje a zpívá pětičlenná pěvecká skupina složená převážně ze zpěváků působících v souboru Skety. V několika skladbách hostuje i přední český kytarista David Dorůžka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...