Poruba, Fifejdy nebo Jindřiška. Ostrava spojila svůj život se sídlišti

Jindřiška

Přímo v centru Ostravy se můžete setkat se zvláštním městským útvarem na pomezí sídliště a městské čtvrti. Sídliště Jindřiška stojí na průmyslem zasaženém a poznamenaném území. Dnes představuje heterogenní celek tvořený zástavbou několika stavebních etap.

Sídliště Jindřiška se rozkládá na území východně od Nádražní ulice a areálu bývalého dolu Jindřich. Sídliště vzniklo na bývalé průmyslové ploše, takzvaném brownfieldu. Solitérem sídliště se stal věžový bytový dům v Ostrčilově ulici. S dvaadvaceti patry představoval ve své době – tedy ve druhé polovině 60. let minulého století – nejvyšší obytnou budovu v tehdejším Československu.

„Věžová stavba vznikala na rýsovacím prkně architekta Jana Slezáka a byla pojata jako experimentální dům. Má čtvercový půdorys a fasády jsou rámovány těžkými pilíři. Plochy jsou ale vyplněny takzvanými boletickými panely, což jsou hnědé parapety a obdélná okna. Dům měl ověřit používání nových materiálů, které se tehdy šířily, a měl odolat poddolování. Popisuje stavbu historik architektury Martin Strakoš z Národního památkového ústavu v Ostravě. V kontrastu proti vertikále věžového domu leží na zelené ploše před budovou socha od Miloslava Chlupáče.

Spustit audio