Politika, hudba i animace. Je tu Festival francouzského filmu

18. listopad 2021

Ani zhoršující se pandemická situace a přísnější opatření nezabránily uspořádání 24. ročníku Festivalu francouzského filmu. „Nařízení vlády budeme samozřejmě sledovat, ale akce je plně připravena v prezenční formě,“ říká ředitelka festivalu Anna Mitéran. 

Vizuál 24. Festivalu francouzského filmu

Na programu je asi padesátka snímků, představeny budou během sto padesáti projekcí. Nechybí žádný žánr – diváci se budou smát u komedií, dojímat se nad úžasnou animací, divit se u politických opusů a připomenou si třeba i životní a pěveckou pouť zpěvačky Céline Dion. Právě snímek Hlas lásky scenáristky, režisérky a představitelky hlavní role Valérie Lemercierové celý festival slavnostně odstartuje, a 18. listopadu vstupuje do oficiální české kinodistribuce. 

Čtěte také

Přijede i několik zajímavých hostů. Animovaný snímek Přes hranici uvede výtvarnice a režisérka Florence Miailhe. Jde o dílo, které vznikalo třináct let, a výsledek stojí za to. Formou animace malby na skle uvádí na plátna příběh rodiny, která prchá z fiktivní země a ukazuje i sílu a odhodlání dětí ve chvílích, kdy o něco jde.

Další významnou osobností, která festival navštíví, je režisér Costa Gavras. Na loňském online festivalu byl uveden jeho zatím poslední snímek Dospělí v místnosti, letos ho autor uvede před diváky osobně. Stane se to v sobotu 20. listopadu večer v kině 35 ve Francouzském institutu v Praze. „Připomeneme ale i další díla tohoto umělce, jehož tvorba je hodně politická. Půjde například o oscarový snímek Z, a dále třeba o Doznání či Zločin v expresu,“ doplňuje dramaturgyně festivalu Tereza Jiravová. S diváky se Gavras setká v sobotu, a to hned dvakrát.

Pocty letos Festival francouzského filmu vzdává herečce a zpěvačce Charlotte Gainsbourg a herci Jeanu-Paulu Belmondovi. Slavit se bude i devadesáté výročí položení základního kamene Filmového studia Barrandov, které je s francouzským filmem po desetiletí silně propojeno. Jubileum připomenou projekce, výstava a koncert.

Do českých kin přichází ročně něco mezi třiceti a čtyřiceti francouzskými filmy, což je krásné číslo.
Anna Mitéran

Na programu festivalu jsou i krátké snímky významných francouzských filmařů, snímky natočené a promítané ve virtuální realitě a tradičně i předpremiéry filmů, které se po festivalu budou postupně zabydlovat v českých kinech. Festival francouzského filmu jich nabídne hned devět.   

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.