Polední koncerty z festivalu Concentus Moraviae 2021 nabídnou nový pohled na Jistebnický kancionál i středověkou studentskou liturgii

20. červenec 2021

Od pondělí 19. července do středy 21. července se budeme na Vltavě vracet k letošnímu ročníku festivalu Concentus Moravie. V rámci Poledních koncertů zazní výběr toho nejzajímavějšího, co festival přinesl.

Barbora Kabátková se svým Ensemblem Tiburtina vynáší na světlo novou tvář Jistebnického kancionálu, hudební památky, kterou všichni znají jako pojem z hudebních dějin, ale málokdo slyšel její obsah. Ten přináší mnohem víc než „pouze“ nejznámější husitské písně. „Při bližším prostudování pramene jsem pochopila, že podstata Jistebnického kancionálu není v těch několika revolučních písních husitského hnutí, které jsou v populárně naučné literatuře nejčastěji zmiňovány, ale v křehkosti člověka počátku 15. století, který toužil po obnově církve,“ říká umělecká vedoucí Tiburtina Ensemblu Barbora Kabátková.

Úterní koncert přiblíží středověké hudební dění na jedné z kolejí Karlovy univerzity – Schola Gregoriana Pragensis uvede program nazvaný Studentská liturgie. Pražská Rečkova kolej totiž patřila ke studentským kulturním centrům své doby a hudební dění se řídilo přesně stanoveným řádem. Ten poodkryje koncert pod vedením Davida Ebena.

Spustit audio