Pokrokový přístup k užitému umění a architektuře. Josef Hoffmann se dočkal rozsáhlé vídeňské retrospektivy
Původně měla být prozatím vůbec nejrozsáhlejší výstava díla designéra, architekta a pedagoga Josefa Hoffmanna otevřena ve vídeňském muzeu užitého umění MAK již v průběhu roku 2020, kdy se slavilo 150 let od jeho narození. Pandemie nakonec otevření odsunula až na 15. prosince loňského roku. Milovníci umění se ale dočkali a výstava s názvem Josef Hoffmann: Progress Through Beauty představující téměř 60 let Hoffmannovy kariéry bude k vidění až do 19. června 2022.
Josef Hoffmann, který se narodil v moravské Brtnici v roce 1870, patří mezi několik slavných německy mluvících architektů první poloviny minulého století narozených právě na Moravě. Společně s dalším, Josephem Mariem Olbrichem, se podílel na založení skupiny Vídeňské secese a zároveň položení základních kamenů nových principů moderního designu a architektury obecně. Jeho idea totálního uměleckého díla, tzv. Gesamtkunstwerku, se stala jedním ze základů moderní architektonické a interiérové tvory, stejně tak jako jeho inovativní redukce tvarů na základní geometrické formy. Začal u geometrické secese a skončil u funkcionalismu. To vše na pozadí dramatických historických okolností a celosvětového vývoje užitého umění.
Hlavní přínos aktuální výstavy
Komplexní představení Hoffmannova díla dostali na starosti kurátoři Matthias Boeckl, Rainald Franz a Christian Witt-Dorring. I přesto, že Hoffmann patří k těm vůbec nejznámějším jménům z historie designu, kurátoři stáli před výzvou doplnit jeho kompletní dílo a objevit prázdná místa, která o jeho práci ještě nebyla doposud zmapována. Na výstavě se nedozvíme pouze o ikonických projektech, včetně práce pro Wiener Werkstätte, architektury paláce Stoclet v Bruselu nebo sanatoria Westend v Purkesdorf.
Ve 20 sekcích expozice se představuje více jak 1 000 exponátů, vyprávějící příběh Hoffmannova díla i života komplexně. A to až do jeho smrti v roce 1956. Překvapením budou jistě ukázky jeho pozdějšího díla, které nebylo zatím tak reflektováno jako jeho kariéra vrcholná. Patří k němu například i rekonstrukce interiéru „budoáru pro velkou hvězdu“, jež představil na světové výstavě v Paříži v roce 1937, nebo doposud nevystavený nábytek pro vilu Sonji Knips. K události též vychází stejnojmenný katalog s příspěvky desítek expertů na Hoffmanovo dílo.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.