Pokoj vám a Návštěva proutkaře Miloše Šurala. Dvě povídky spisovatelky Anny Bolavé

6. říjen 2024

Jméno Anny Bolavé už v českém literárním kontextu není zdaleka neznámé. Výrazněji se prosadila v roce 2015, kdy vyšel její román Do tmy, za který dostala ocenění Magnesia Litera. O dva roky později pak vyšel další román nazvaný Ke dnu. Oba dva jsme na Vltavě vysílali jako četbu na pokračování. Tentokrát ale přicházíme s dvěma povídkami, které autorka přímo pro rozhlas napsala. Online si je můžete poslechnout po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Věnováno stomikům
Účinkuje: Helena Dvořáková
Připravila: Klára Fleyberková
Režie: Izabela Schenková
Natočeno: 2019
 
Návštěva proutkaře Miloše Šurala
Účinkuje: Tomáš Drápela
Připravila: Martina Toušková
Režie: Martina Schlegelová
Natočeno: 2021

Pokoj vám

V sobotu 5. října si připomínáme Světový den stomiků. A právě lidem s tímto zdravotním postižením je věnovaná i povídka Anny Bolavé. Už roky se totiž vedle psaní věnuje právě péči o stomické pacienty. Textem nazvaným Pokoj vám ukazuje, jak může vypadat život takových pacientů a jejich nejbližších.

„Ten text je vlastně pohádka. Chtěla jsem ho věnovat stomikům – pacientům se střevním či močovým vývodem – a to je velmi specifická skupina. Už přes 6 let pracuji na telefonní lince pomoci, kde jsem se toho o stomiích hodně naučila. Čím víc jsem ale toho kdy věděla, tím méně jsem chtěla na toto téma cokoliv psát. Můj pracovní den obvykle začíná tříděním vrácené pošty a vyřazováním zesnulých adresátů. Proč ale o tomhle psát? Většina našich klientů jsou lidé po operaci nádoru tlustého střeva, kteří mají za sebou (nebo právě podstupují) chemoterapie. Necítí se dobře a trpí novou, neobvyklou situací. Nikdy není stoprocentně jasné, že nad rakovinou zcela vyhráli. V poslední době se mnoho osob či spolků snaží o zviditelnění stomiků na veřejnosti, dělají osvětu. Já sama mám ale dojem (z vyprávění pacientů samých či jejich rodinných příslušníků), že stomici jsou uzavřená, skrytá skupina, která na sebe upozorňovat nechce. Chtějí zůstat ‚ve stínu‘ normálního světa. Aby se jim tam žilo plnohodnotně, snažíme se jim pomáhat s obsluhou stomických pomůcek a dalších záležitostí. Mohla bych sednout a napsat krvavý, stomický horor, materiálu je dost. Myslím ale, že by tomu nakonec nikdo nevěřil. Navíc stomici si nezaslouží drásající drama. Je lepší je pozdravit pohádkou,“ dodává Anna Bolavá k povídce Pokoj vám. 

Návštěva proutkaře Miloše Šurala

Groteskní příběh o uražené vodě a jejím svérázném hledači, který má sice titul docent, ale vypadá jako „houmles“, napsala autorka pro Český rozhlas. Ač dnes žije v Praze, pochází Anna Bolavá z jihočeských Vodňan, které dostaly své jméno právě díky přítomnosti vody všude okolo. A vodní živel hraje důležitou roli i v dalších spisovatelčiných prózách.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.