Pojďte všichni k jesličkám. Historie a současnost českých betlémů a jejich tvůrců

23. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Scéna narození Ježíše Krista

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Přijměte pozvání na výpravu k jesličkám. Našimi průvodci na imaginární cestě do historie i současnosti českých betlémů budou badatelé, tvůrci i sběratelé zastoupení Lubošem Kafkou, Janem Rodou, Jiřinou Hánovou, Vladimírem Vaclíkem a Danuší Sedlákovou. Literární ztvárnění betlémského výjevu si připomeneme ukázkami z tvorby Otfrieda Preusslera a Karla Bouška, celou kompozici pak doplní vánoční hudba českých mistrů. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Připravila: Jiřina Tejkalová
Pořadem provází:
Dagmar Oravová
Hudební spolupráce: Pavla Schönová
Účinkují: Bořivoj Navrátil, Jiří Hromada, Zdeněk Buchvaldek, Viola Zinková, Pavel Soukup
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 2003

Kdy se u nás začaly stavět první betlémy? A odkud se k nám tato tradice dostala? Všeobecně se má za to, že první jesličky postavil sv. František z Assisi - je tomu skutečně tak, nebo je to legenda? A kdy se betlémy přestěhovaly z kostelů do venkovských chalup? Liší se nějak české betlémy od těch, které jsou k vidění jinde v Evropě? Na tyto a mnohé další otázky odpovídáme v dvouhodinové kompozici slova a hudby. Spolu s několika českými betlemáři – vědci, sběrateli i novodobými tvůrci – vás zveme na výpravu do historie i současnosti českých betlémů. Na návštěvě v řezbářské dílně, vědeckém pracovišti České akademie věd či v Národopisném muzeu nás bude doprovázet vánoční hudba českých mistrů.

autor: Jiřina Tejkalová
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová