Pojďte všichni k jesličkám. Historie a současnost českých betlémů a jejich tvůrců
Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.
Přijměte pozvání na výpravu k jesličkám. Našimi průvodci na imaginární cestě do historie i současnosti českých betlémů budou badatelé, tvůrci i sběratelé zastoupení Lubošem Kafkou, Janem Rodou, Jiřinou Hánovou, Vladimírem Vaclíkem a Danuší Sedlákovou. Literární ztvárnění betlémského výjevu si připomeneme ukázkami z tvorby Otfrieda Preusslera a Karla Bouška, celou kompozici pak doplní vánoční hudba českých mistrů. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Pořadem provází: Dagmar Oravová
Hudební spolupráce: Pavla Schönová
Kdy se u nás začaly stavět první betlémy? A odkud se k nám tato tradice dostala? Všeobecně se má za to, že první jesličky postavil sv. František z Assisi - je tomu skutečně tak, nebo je to legenda? A kdy se betlémy přestěhovaly z kostelů do venkovských chalup? Liší se nějak české betlémy od těch, které jsou k vidění jinde v Evropě? Na tyto a mnohé další otázky odpovídáme v dvouhodinové kompozici slova a hudby. Spolu s několika českými betlemáři – vědci, sběrateli i novodobými tvůrci – vás zveme na výpravu do historie i současnosti českých betlémů. Na návštěvě v řezbářské dílně, vědeckém pracovišti České akademie věd či v Národopisném muzeu nás bude doprovázet vánoční hudba českých mistrů.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová