Podivnější než ráj. V MeetFactory představují intimní výpovědi umělců z Balkánu

13. červen 2018

Osm umělců z jihovýchodní Evropy představuje svá díla v pražské MeetFactory na výstavě nazvané Stranger Than Paradise - Podivnější než ráj.

Společným tématem tvůrců různých generací a z různých zemí je zachycení toho, jak vnější okolnosti ovlivňují ty nejniternější aspekty lidského života. Výstavní projekt je výsledkem spolupráce kurátorky galerie Evy Riebové a slovinského kurátora Tevže Logara bude v MeetFactory k vidění do 2. září.

Z vernisáže Stranger Than Paradise

Eva Riebová výstavu připravila spolu s nezávislým slovinským kurátorem Tevžem Logarem, znalcem umění jihovýchodní Evropy. A česká kurátorka popisuje, čím se podle ní tato umění vyznačuje. „Přímočarostí, velkou ryzostí a drsnou upřímností. Náš společný zájem s Tevžem je sledovat takovou tvorbu, ve které je potřeba velká osobní angažovanost samotných umělců, tzn. že ve svých projektech pracují třeba s vlastním tělem nebo odhalují svoje vlastní soukromí. Právě touto intimní angažovaností získáváme díla, která jsou upřímná, na nic si nehrají.“

Z vernisáže Stranger Than Paradise

Právě tento prvek lze sledovat u všech osmi vystavujících autorů, kteří přinášejí osobní výpovědi ukotvené v konkrétní politické, sociální a ekonomické situaci. Výstava propojuje etablované umělce s nastupující generací tvůrců. „Záměrně jsem volili takové, kteří pracují s různými médii, aby výstava měla určitou dynamiku co do formátů. Na výstavě můžeme vidět jak digitální tisky, tak HD videa nebo třeba zvukovou a světelnou instalaci.“

Jedním z vystavujících umělců je také například moldavský umělec Pavel Brăila, který vystavuje video a objekt - starý psací stroj, který se stal i ústředním motivem doprovodné grafiky k výstavě.

V Galerii MeetFactory se představují díla osmi umělců, jimiž jsou Pavel Brăila (MD), Jasmina Cibic (SI), Lana Čmajčanin (BA), Tomislav Gotovac (HR), Vlado Martek (HR), Alban Muja (XK), Tanja Ostojić (RS) a Mark Požlep (SI). Tento výběr propojuje umělce různých generací, a to jak již etablované (či dokonce historické) osobnosti výtvarného umění, tak nastupující generaci mladých talentovaných autorů.

Ve středu 20. června od 20:00 proběhne komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy.

Spustit audio