Pod dlažbou Náprstkovy ulice je kostel sv. Ondřeje. Jeho prozkoumání by přineslo spoustu objevů, říká archeolog Zdeněk Dragoun
Juditin most, Strahovský klášter či kostel v Dolních Chabrech – to je jen zlomek památek, jimž se profesně věnoval archeolog Zdeněk Dragoun. V dětství miloval knihy o starém Egyptě a na škole hltal přednášky o neolitu, osud ho ale zavál k románskému slohu. Ten – na rozdíl od baroka či gotiky – považuje za silně spjatý s člověkem. Kde se seznámil s Ivanem Wernischem? A jak se na konci 60. let dostal na 17 dní do vazby? Mluvil o tom ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.
Související
-
Památky před běsněním válek neochráníme. Řešením je jen dokumentace, říká archeolog Ladislav Stančo
Jako středoškolák se Ladislav Stančo zajímal o židovství, hebrejštinu i kabalu. Hebraistiku chtěl studovat, obor ale neotevírali, tak se přihlásil na klasickou archeologii.
-
Historii a naši každodennost dělají lidé, z nichž mnozí jsou velmi problematičtí, říká Robert Kvaček
Významný český historik vypráví o tom, že je v našich městech a vesnicích čím dál méně osobností, kterým bychom mohli věřit a vložit do jejich rukou náš osud.
-
Trpělivost, naslouchání nebo hledání souvislostí. Proč už nemáme čas na archeologii?
Výstava Valoch & Valoch v Moravské galerii v Brně hledá na pozadí práce otce a syna styčné body mezi archeologií a konceptuálním uměním.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.