Počítačová tomografie pro zkoumání hornin

3. únor 2014

Počítačový tomograf neslouží jen lékařům, ale jeho výhod mohou využívat i vědci zkoumající vnitřní stavbu hornin.

Rentgenovou počítačovou tomografii – tedy ono známé CT – považujeme většinou především za užitečnou metodu, jejíž pomocí lékaři zobrazují ve vrstvách příslušné oblasti lidského těla. V Ústavu geoniky Akademie věd v Ostravě ji vědci využívají ke zkoumání vnitřní stavby hornin.

Tak jako lékařský tomograf umožňuje nahlédnout do těla pacienta naprosto neinvazivně, aniž by pacient cokoliv pocítil nebo se jakkoliv násilně zasahovalo dovnitř jeho těla, stejné výhody nabízí tato metoda i vědcům zkoumajícím horniny – vzorek totiž nezničí.

Když se chtějí podívat do nitra kamenů nebo na strukturu stavebních hmot a podobně, mohou je studovat v zásadě dvěma způsoby, vysvětluje v rozhovoru s Janou Olivovou doktor Kamil Souček.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.