Pocit bezpečí v našich nemocnicích není úplný. Kde hledat inspiraci ke změně?
Představte si nemocnici, kde si o svém stavu můžete popovídat jako v kuchyni či se jejím areálem projít jako městskou pasáží, popisuje architektka Lenka Křemenová nemocnice, které vykročily na cestu k lepší péči o nemocné ve vlídnějším prostředí.
Během 20. století se nebývale rozvinula akutní léčba a schopnost lékařů zachraňovat životy. Stále ale zaostáváme v celostním přístupu k péči o naše tělo i duši.
„Nemocnice podle mě dnes splňují v Maslowově pyramidě potřeb pouze první příčku, čili potřeby fyziologické. Pocit bezpečí v nich není úplný. Do nemocnic se navíc dostává spousta lidí, kteří by tam nemuseli být. Takže než řešit to, jak vypadají nemocnice, tak na prvním místě nám v českém zdravotnictví chybí rozvrstvení, jak pečovat o své tělo,“ říká v ArtCafé architektka Lenka Křemenová. Jako vydařené příklady uvádí britskou Circle Bath Hospital či vznikající polikliniku v Miláně.
Nejlepší nemocnice je ta, do které nemusíme.
Lenka Křemenová
Lenka Křemenová také v minulosti podnítila vznik občanského sdružení Design Help – za nemocnice vlídnější, jehož cílem bylo proměňovat nemocniční prostředí. Práci Lenky Křemenové možná znáte ve spojení s ateliérem A1 Architects, který před více jak deseti lety založila se svým spolužákem z Vysoké školy uměleckoprůmyslové Davidem Maštálkou.
Jak výstavbu takových nemocnice financovat a pomohou v péči o nemocné roboti? Poslechněte si celý rozhovor s Lenkou Křemenovou, který připravily Alžběta Kvasničková a Petra Kultová. V pořadu také uslyšíte rozhovor s fotografkou, kurátorkou a průvodkyní po Německém muzeu hygieny v Drážďanech Alenou Drahokoupilovou, která prozradí, jak se viry mohou změnit ve výtvarná díla a proč fotografie těhotné herečky Demi Moore vzbudila ve své době takou senzaci i pohoršení. Pavel Klusák ve svém hudebním výběru představuje nové album dvojice Debbi Love nazvaném Šlápla na hrábě.
Související
-
Středoevropan v Austrálii. Adam Štěch odkrývá kouzlo interiéru nenápadného domu architekta Fookse
Ernest Fooks je autorem několika stovek rodinných domů zejména v rezidenční oblasti Caulfield North. Jeho sofistikovaná rezidenční architektura však zůstává téměř neznámá.
-
Spartakiády, Rolling Stones a teď muzeum totality? Praha zvažuje využití stadionu na Strahově
Co do počtu návštěvníků to byl ve své době největší stadion na světě. Teď Praha zvažuje, že do památkově chráněné části stadionu umístí nové Muzeum paměti 20. století.
-
Travnatá střecha jako artificiální krajina. Adam Štěch objevuje brutalismus Pierra Debeaux
Hasičské kasárny, základní školy a experimentální rodinné domy. Takový je repertoár francouzského architekta Pierra Debeaux, zapomenutého tvůrce modernismu.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Paní Svět. Josef Somr, František Němec a Václav Postránecký v tragikomedii Karola Sidona
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
Walter Isaacson: Einstein – Jeho život a vesmír. Výběr z životopisu jednoho z nejvýznamnějších vědců
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka