Po stopách Jaroslava Haška. V pimách na Lipnici aneb Když táhne silná trojka

Richard Hašek, vnuk Jaroslava Haška (vlevo) s dílem sochaře Radomíra Dvořáka
Richard Hašek, vnuk Jaroslava Haška (vlevo) s dílem sochaře Radomíra Dvořáka
0:00
/
0:00

25. srpna 1921 vystoupili na nádraží ve Světlé nad Sázavou z vlaku malíř Jaroslav Panuška a spisovatel Jaroslav Hašek. Nikdo je tehdy nevítal, sotva kdo poznal. Přesto se jednalo o osudovou chvíli. Pro jejich životy, dějiny Vysočiny i českou literaturu.

Po stopách Haška, Panušky a jejich nerozlučného přítele romanopisce a bohéma Zdeňka Matěje Kuděje v podlipnicku i na Lipnici se vydali Richard Hašek, spisovatelův vnuk, esejista Tomáš Mazal a rozhlasový redaktor Miloš Doležal. Cestou potkávali hospody, pamětníky a krajinu plnou vzkazů. Pořad doprovázejí fragmenty z dosud nezveřejněných vzpomínek Zdeňka Matěje Kuděje, ukázky z přebohaté haškovské litaratury a také rozhlasový archiv vydá malá překvapení.

Památník Jaroslava Haška ve Světlé nad Sázavou

Jednotlivá "zastavení" pátečního večera mohou mít následující titulky: Odhalování pamětní desky ve Světlé na nádraží. Hospody a putyky, tedy člověk míní a knajpa mění. Hašek jako plačka. Potulka základ živnosti. Kuděj pijan a houbař. Středoevropská melancholie, Gustav Mahler a jeho 1. symfonie ve výčepu. Panuškův srub a dub. Levitující štamprlata. Nález ve špičce Haškových bot. Lipnický hrobař. Haškovo jmění a Muchovo odpuštění dluhů.

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Tři díly v podání Oldřicha Kaisera on-line po celé léto

Oldřich Kaiser čte Švejka

Před osmi lety se zrodil nápad uchopit Haškův román nově a zároveň ve své celistvosti. V uplynulých letech jsme natočili dvě první knihy Švejka v kongeniální interpretaci Oldřicha Kaisera, letos vznikla nahrávka třetího i nedokončeného čtvrtého dílu. První dva díly poslouchejte zde:

Keška u Haška: Najděte vltavský poklad na Lipnici

Hrad Lipnice

Haškovské léto na Vltavě pokračuje – již od pondělí 7. srpna budete moci ve vltavském éteru poslouchat premiérové díly románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

V pořadu dále hovoří historik umění František Dvořák, kastelán hradu Lipnice Marek Hanzlík, vedoucí kamenosochařského střediska Boleslav Dlouhý, pamětníci Jaroslava Puflerová, Ladislav Vaňkát, Alena Feltmanová, Radana Panušková, Ladislav Mucha, Václav Doležálek, Antonín Dvořák, Stanislav Bednář.

Z archivního snímku zazní hlas Klimenta Štěpánka a Richarda Haška ml.

Účinkují: Oldřich Kaiser, Antonín Molčík a Jana Franková. Dobové hudební ukázky z archivu Gabriela Gössela.

Připravil Miloš Doležal.

Režijní spolupráce Markéta Jahodová.