Po stopách Františka Kupky: Od opočenské kolébky k abstraktním formám

Odkaz Františka Kupky: nejdražší český umělec v historii má vlastní sál v centre Pompidou

Slavný Beaubourg nebo také Národní muzeum moderního umění, pro většinu ale Centre Pompidou má ve svých sbírkách hned několik slavných Kupkových pláten i kreseb. Musíte vyjet do pátého patra a najít sál číslo třináct. Právě ten se věnuje výhradně dílu Františka Kupky. K vidění jsou i jeho dopisy a některé fotografie.

Jeho přínos uměleckému světu se ukazuje až v posledních letech. Markéta Theinhardt mě ale vrací nohama na zem: „Otázka je, co je úspěch. Zájem o Kupku probíhal vždy ve vlnách. Velké výstavy už proběhly v šedesátých letech v Praze, v roce 1975 v New Yorku nebo v roce 1988 v Paříži.”

Pionýr abstrakce

Markéta Theinhardt tak naráží i na poslední velkolepou výstavu Františka Kupky, kterou kurátorsky připravila společně s Brigitte Léal a Pierre Brullé v roce 2018 v pařížském Grand Palais. Právě tato výstava nesla podtitul Pionýr abstrakce a setkala se s velkolepým úspěchem. Kupka se tak opět stal na nějakou dobu superstar. „Pokud ale budeme mluvit o cenách jeho děl, tam jistě jeho sláva roste,“ dodává kunsthistorička.

Obraz Plochy příčné II od Františka Kupky
autoři: Marie Sýkorová ,
Spustit audio

Související