Po stopách Františka Kupky: Od opočenské kolébky k abstraktním formám

Odkaz Františka Kupky: nejdražší český umělec v historii má vlastní sál v centre Pompidou

20. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Kupka, Centre Pompidou, Paříž
Předchozí díl
Následující díl

Slavný Beaubourg nebo také Národní muzeum moderního umění, pro většinu ale Centre Pompidou má ve svých sbírkách hned několik slavných Kupkových pláten i kreseb. Musíte vyjet do pátého patra a najít sál číslo třináct. Právě ten se věnuje výhradně dílu Františka Kupky. K vidění jsou i jeho dopisy a některé fotografie.

Jeho přínos uměleckému světu se ukazuje až v posledních letech. Markéta Theinhardt mě ale vrací nohama na zem: „Otázka je, co je úspěch. Zájem o Kupku probíhal vždy ve vlnách. Velké výstavy už proběhly v šedesátých letech v Praze, v roce 1975 v New Yorku nebo v roce 1988 v Paříži.”

Pionýr abstrakce

Markéta Theinhardt tak naráží i na poslední velkolepou výstavu Františka Kupky, kterou kurátorsky připravila společně s Brigitte Léal a Pierre Brullé v roce 2018 v pařížském Grand Palais. Právě tato výstava nesla podtitul Pionýr abstrakce a setkala se s velkolepým úspěchem. Kupka se tak opět stal na nějakou dobu superstar. „Pokud ale budeme mluvit o cenách jeho děl, tam jistě jeho sláva roste,“ dodává kunsthistorička.

Obraz Plochy příčné II od Františka Kupky
autoři: Marie Sýkorová ,
Spustit audio

Související