Plzeň trpí myšlenkovou setrvačností. Města na západ od nás se mění výrazně rychleji, říká architekt Petr Klíma
Znalosti praxe i teorie umění a architektury 20. století využívá plzeňský rodák Petr Klíma k její popularizaci. Se spolkem Pěstuj prostor hledá cesty, jak život v Plzni zlepšit; poukazuje na příklady dobré praxe, pořádá přednášky, vytvořil architektonický manuál. Ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem mluvil o šrámech, které na Plzni zanechala přestavba ze 70. a 80. let, o stopách titulu Evropské hlavní město kultury 2015 i o setkání s architektem Balkrišnou Došim.
Související
-
Dělat věci jednoduše mě naučila Alena Šrámková, s lávkou HolKa jsem spokojený, říká architekt Tej
Narodil se na soutoku Vltavy a Labe, vyrůstal v Lužci nad Vltavou na jediném ostrově v ČR, kde navrhl lávku, a když mluví o inspiraci, zmiňuje učitelku Alenu Šrámkovou.
-
Logo, židle, stůl – mrknete na ně a máte jasno, říká architekt Martin Hrdina
Brněnské kavárny Tungsram, Art, Alfa, Humpty Dumpty. Těm vtiskl originální podobu architekt a grafický designér Martin Hrdina. Od dětství ho to táhlo k výtvarnému umění.
-
Je třeba vrátit se k patnáctiminutovému městu krátkých vzdáleností, říká architekt Osamu Okamura
Osamu Okamura učí architekturu a urbanismus. S Ondřejem Cihlářem mluvil ve Vizitce i o dostupném bydlení a důležitosti sousedských komunit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.