Plovoucí zeleň uprostřed města. Jak se (z)mění pražské ostrovy?
Od kdy pražské ostrovy vypadají tak, jak je známe dnes? A co čeká Štvanici, Rohanský, Libeňský nebo Císařský ostrov? Seriál Mozaiky o historii a současnosti pražských ostrovů odhalí nejen to, co jste možná nevěděli, ale také aktuální plány Prahy s těmito zelenými plochami.
Nejznámějšími pražskými ostrovy jsou Střelecký, Slovanský nebo Kampa. Největším pak Císařský a nejmenším Petržilkovský. Současná podoba pražských ostrovů se ustálila především v posledních sto letech. A postupně se proměnil i jejich význam pro město. V současnosti jsou to především rekreační plochy s kulturním a sportovním potenciálem.
Čtěte také
Aktuálně se mění oblast Rohanského ostrova, která byla do povodní v roce 2002 jednou z nejvíce zanedbaných pražských lokalit. Vzniká na něm nová rezidenční čtvrť Rohan City, včetně kanceláří, obchodů i základní školy. A v plánu je i jeden z největších městských parků – Park Maniny.
Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy připravuje Koncepci Rohanského a Libeňského ostrova, na kterém dnes na jedné straně najdeme nejstarší zahrádkářskou kolonii v Praze a místa s téměř vesnickým charakterem a na druhé moderní kanceláře a luxusní bytovou zástavbu.
Velké plány má město také s ostrovem Štvanice. Architektonická kancelář RKAW aktuálně pracuje na manuálu vize ostrova, tedy scénáři využití a obnovy Štvanice, která by měla sloužit ke krátkodobé městské rekreaci. A to i s ohledem na rozvíjející se městské části, které s ní sousedí. A k rekreaci by měl být využívaný i rozsáhlý Císařský ostrov, který je obklopený na jedné straně Stromovkou a na druhé Trojskou kotlinou.
Související
-
Byl postaven kvůli soše, která nevznikla. A měl být zbourán kvůli olympiádě, která nebyla
Je snadné ho minout bez povšimnutí, ale byla by to škoda. Funkcionalistický ateliér sochaře Jana Laudy z roku 1930 najdeme v okrajové zástavbě Libeňského mostu v Praze.
-
Rozmanité pražské vinice: Nový fenomén, který staví na tisícileté tradici
Kolik pražských vinic znáte? V Praze jich je víc než dvacet a obvykle je najdeme v místech, kde se vinná réva pěstovala už za Karla IV.
Nejposlouchanější
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.