Planeta jazzem posetá: Bossa nova z "finské sauny" Jukky Eskoly

Trumpetista a skladatel Jukka Eskola smíchal na svém novém CD lyrický svět finské hudby spolu s živočišnou bossa novou.

Album nese název Orquesta Bossa a navzdory očekávání neobsahuje převzaté, léty prověřené melodie, ale naopak téměř výhradně autorský repertoár Jukky Eskoly. Spolu s ním se na projektu podílela řada předních finských hudebníků: alt saxofonista a flétnista Petri Puolitaival, kytarista Peter Engberg, basista Ville Herrala, bubeník Jaska Lukkarinen a bubeník a pianista Teppo Mäkynen, který je také spoluautorem repertoáru. Tuto sestavu rozšiřuje smyčcové kvarteto, jehož zvuk skvěle vyniká zejména v lyrických pasážích. Podobně jako ve finské sauně se na CD střídá horko a chlad, je na něm melancholie i vášeň, lyrika i smyslnost. Inspirací prý bylo pro Eskolu album From The Hot Afternoon saxofonisty Paula Desmonda z roku 1969.

Ve Finsku patří Eskola k vůdčím představitelům mladé jazzové generace a to především díky působení v hardbopové kapele The Five Corners Quintet. Během své hudební kariéry získal několik ocenění, například Nokia Jazz Award nebo titul „Umělec roku 2007“ na festivalu ve finském Pori. Mezi své největší hudební vzory řadí trumpetistu Fredieho Hubbarda, kterému také věnoval své druhé album Up Hub. Se svojí dosavadní tvorbou se mu vždy dařilo oslovovat širší, nejen ryze jazzové publikum. Jako spoluhráč se podílel asi na dvou stech albech, hrál například s kytaristou Kurtem Rosenwinkelem, se skladatelkou Marií Schneinder nebo se saxofonistou Davidem Liebmanem. Spolupracoval také s finským skladatelem Jussi Lampelou, který aranžoval některé skladby na Eskolově novém CD.

Nepokládám se za odborníka na brazilskou hudbu, ale jako většina jazzmanů jsem v minulosti hrál řadu standardů vycházejících z rytmu bossa novy. Mám pocit, že jsem se svým novým albem přišel na nový přístup k této hudbě. […] Nesnažili jsme se znít autenticky brazilsky, ale prostě udělat hudbu, která by zněla dobře. Tradiční bossa novu jsme využili jako návod, ale muzika zároveň zahrnuje i skandinávský pohled na věc,“ říká Jukka Eskola o svém projektu. Nutno poznamenat, že se tento záměr vydařil.