Piš, piš, piš, píšeš nerada (1/5)

13. březen 2007

V cyklu Osudy uvádíme četbu na pokračování z rukopisných vzpomínek sochařky Hedviky Zaorálkové (1900-1982), ženy překladatele Jaroslava Zaorálka (1896-1947). Připravil Jiří Hůla. V režii Vlada Ruska účinkuje Eliška Belzerová.

Osobnost Hedviky Zaorálkové ovlivnilo domácí prostředí, Zaorálkovi se přátelili s mnoha kulturními osobnostmi (např. s Josefem Florianem, s Alénem Divišem, Františkem Halasem, Vítězslavem Nezvalem, Bohumilem Mathesiem, Ivanem Olbrachtem, Pavlem Eisnerem). Komorní plastiky Hedviky Zaorálkové, na nichž pracovala od konce 20. let, jsou ovlivněné primitivním a lidovým uměním. Vytvořila řadu sochařských portrétů (Jaroslav Zaorálek, Bohuslav Martinů, Leoš Janáček, Václav Talich, Josef Suk, Jaroslav Křička, Jaroslav Ježek, Pavel Bořkovec, Eugen Suchoň aj.).

Pro vážné zhoršení zraku přerušila v 70. letech sochařskou práci a začala malovat obrazy a psát paměti.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...