Picasso ve fotografii

6. květen 2003

Pablo Picasso - při práci, při odpočinku, s dětmi, s přáteli. Picasso jako umělec i obyčejný člověk. Tak jej zachytil francouzský fotograf André Villers, jehož výstava probíhá v jídelnách Obecního domu v Praze. Villers se do Prahy vrací již po třetí. Poprvé zde vystavoval v roce 1969 v Kramářově galerii. Tehdy doprovázely Picassovy fotografie texty Jacquese Préverta. Naposledy byl Villers v Praze k vidění v roce 1994, kdy průřez celým jeho dílem vystavoval Francouzský institut. Výstava nesla název "Mezi malbou, fotografií a poezií".

Villers nefotografoval jen Picassa. Díky osobnímu přátelství s mnoha umělci měl možnost fotografovat i takové osobnosti jako byli Jacques Prévert, Salvador Dalí nebo Le Corbusier či Federico Fellini. Villers zachycoval nejen francouzskou uměleckou elitu, ale také cizince žijící v Paříži. Pronikl do jejich soukromí a zachytil jejich jedinečnost, nezřídka také jejich výstřednost.

Pablo Picasso při práci

Ústředním motivem fotografií jsou zpravidla oči, hlavní výmluvný detail obličeje. Oblast očí je u některých děl zvýrazněna různými fotografickými technikami, například tzv. Sabattierovým efektem. Vystavované fotografie pocházejí většinou z 50. let minulého století. K vidění je i několik fotografií z natáčení známého dokumentu o Picassovi Le Mystére Picasso z roku 1956, který získal ocenění na festivalu v Cannes. Výstava potrvá do 1.června.

Obecní dům, otevřeno denně 10-18 hodin, vstupné 60 Kč

autor: vob
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?