Petr Pýcha: Víc než Paříž. Dramaloci z Dobříše

Pro pravidelné posluchače rozhlasových her už není to trochu podivně znějící slovo neznámým pojmem. Vědí, že za „dramaloci“ se skrývá krátká hra, ve které podstatnou úlohu hraje město, do něhož je zasazen její příběh. On-line k poslechu do čtvrtka 15. prosince 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Po karlovarské Malé rybě a Podletí z Lomnice nad Popelkou je připravena nová premiéra - tentokrát z Dobříše s názvem Víc než Paříž.

Stejně jako pod oběma předcházejícími tituly, je i pod očekávanou novinkou podepsán dramatik Petr Pýcha (Podletí však napsal společně s Jaroslavem Rudišem). Dobříšské zastavení situoval do místní hospody, kam se vcelku náhodou uchýlí před letním vedrem Jirka - docela obyčejný chlapík, co se živí jako servisman bazénů a večer ho doma čeká grilovačka s přáteli. Ale jemu se úplně nechce... a nechce se mu ani zpovídat se netrpělivé přítelkyni, co ho pronásleduje svými telefonáty. S o poznání větším potěšením si nechá od servírky Marty a štamgasta Josefa vyprávět o dobříšském zámku, který dlouhá léta sloužil jako Domov spisovatelů.

03004797.jpeg

Pan Josef tam celý život dělal zahradníka a znal je všechny - Nezvala, Kainara, Drdu... A ví o nich ledacos. Marta zase mezi vymýváním sklenic a roznášením obědů recituje poezii. Podle Josefa takovou schopnost ´má dneska hodně mladejch na Dobříši´. Jenže Jirka není zdejší a básničky si pamatuje stejně dobře a snadno jako Marta. Nebo že by i on tady měl k vlastnímu překvapení svoje kořeny?

03557116.jpeg

Dramatickou miniaturu se vzpomínkou na časy, kdy Dobříš bývala víc než Paříž připravil režisér Jan Vejnar. S prací tohoto mladého tvůrce, pro něhož je jinak těžištěm tvorby film, se mohli posluchači setkat dosud při vysílání jeho autorské inscenace Schůze garážového družstva (připravenou v loňském roce pro cyklus Hry a dokumenty nové generace) či v rámci projektu Hrdinové s otazníkem, pro který připravil hru věnovanou Janu Antonínu Baťovi. Ke spolupráci na dramaloci Víc než Paříž vyzval Petra Lněničku, Pavlu Beretovou a Josefa Somra.

03698997.jpeg

Účinkují: Petr Lněnička, Pavla Beretová, Josef Somr, Zdeněk Melín, Petr Smyczek, Jan Vejnar a David Hamr

Autor: Petr Pýcha Dramaturgie: Klára NovotnáRežie: Jan Vejnar

Natočeno v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba