Petr Pýcha: Benzína Dehtov

02567070.jpeg

Černá komedie o životě hrou a hře o život. S textem Benzína Dehtov obsadil Petr Pýcha v dramatické soutěži o původní rozhlasovou hru, vypsané Českým rozhlasem u příležitosti devadesátého výročí, druhé místo. Příběh čtveřice chlapíků na prahu čtyřicítky, kterým vlastní nedospělá dospělost připraví divoké dobrodružství.

I když je autor Petr Pýcha civilním povoláním učitel na gymnáziu, s tvorbou pro rozhlas už má své zkušenosti. Dosud psal ale v týmu se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, možná veřejnosti známější polovičkou tohoto tvůrčího dua, které má na svém kontě úspěšné Léto v Laponsku, Lidojedy či Salcburský guláš.

Sám píše Petr Pýcha rovněž povídky, fejetony a režijně i autorsky se věnuje amatérskému divadlu. Nejvýraznějším prvkem dramatických textů, pod kterými je podepsán, je mimořádně živý, současný jazyk – a také smysl pro humor, který koření mnohdy divoké, ale přesvědčivě vystavěné situace.

Robert, Karlos, Arny a Komár se nesetkávají za právě růžových okolností – nedaří se jim v práci ani ve vztazích, někomu schází peníze, někomu životní elán... A přitom ještě nedávno neměli o vzrušení nouzi a o smyslu vlastního bytí by je ani nepadlo pochybovat.

Všechno se skvěle dařilo – než jednou v noci přijeli na benzínu Dehtov. Noční dobrodružství se změnilo v noční můru – stín, který je pronásleduje, ať se hnou kamkoli. A to ještě netuší, že tím série náhlých zvratů, nečekaných setkání a šílených akcí teprve začíná...

Ústřední čtveřici si zahráli Václav Neužil, Ondřej Vetchý, Hynek Čermák aMartin Myšička, další postavy ožily v podání Oldřicha Kaisera, Pavly Beretové či Lukáše Hlavici.

Režisér Aleš Vrzák při natáčení opět vykročil ze studia a řadu scén natáčel venku, v okolí karlínské rozhlasové budovy. Při realizaci se chodilo po parku se psem, jezdilo autem i na kole, a dokonce došlo i na únos autobusu...

O zvukovou podobu se postarali designér Ladislav Železný a mistr zvuku Radek Veselý.


Hrají:Václav Neužil, Ondřej Vetchý, Hynek Čermák a Martin Myšička a další

Autor: Petr PýchaRežie: Aleš Vrzák

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby