Petr Pýcha a Jaroslav Rudiš: Podletí

03470552.jpeg

Další příspěvek k literárnímu tvaru dramaloci – tedy dramatům, kde zásadní úlohu hraje konkrétní město, situovali autoři Petr Pýcha a Jaroslav Rudiš do své rodné Lomnice nad Popelkou. A právě na lomnický zámek přijíždějí ve hře Podletí rozhlasoví redaktoři, aby přizvali posluchače k výjimečnému koncertnímu provedení Vivaldiho Čtvera ročních dob. Nevědí ovšem, že se místním organizace poněkud vymkla z rukou a že budou postaveni před svérázný plán. A už vůbec nemohou tušit, že Vivaldi napsal původně ročních období pět…

Poslouchejte na Vltavě 15. října 2015 ve 20:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do středy 21. října 2015.

Víte, kdo to byl František Jiránek? Pozdně barokní hudební skladatel, narozený v roce 1698 v Lomnici nad Popelkou, malebném městě na rozhraní Českého ráje a Krkonoš. Jeho životní dráhu zásadně ovlivnil lomnický hrabě Václav Morzin, který jej zaměstnával a také poslal v roce 1724 na tříletý studijní pobyt do Benátek, kde měl Jiránek zdokonalit své skladatelské dovednosti pod vlivem hudby Antonia Vivaldiho. A právě v době Jiránkova italského pobytu se zrodilo patrně nejslavnější skladatelovo dílo Čtvero ročních dob. A mistr jej dedikoval právě hraběti Václavu Morzinovi.

Ale František Jiránek (řečený mladší), potomek slavného hudebníka, se jmenuje také houslista, zakladatel kdysi slavného smyčcového uskupení Myslivečkovo kvarteto a učitel na lomnické lidušce. A stejné jméno nosí i jeho syn Fanda, závozník ze zdejšího uhloskladu, co má z hudby nejraději metal. Tak alespoň autoři rozhlasové hry Podletí Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha navázali na historické skutečnosti a prodloužili hudební rod Jiránků.

A minulost s přítomností i skutečnost s fikcí se mísí v jejich příběhu vskutku důmyslně. František Jiránek mladší už není nejmladší, přesto se na stará kolena pustil do mimořádně náročného projektu. Na zámku v Lomnici nad Popelkou připravuje koncertní provedení Čtvera ročních dob u příležitosti dvoustého devadesátého výročí od chvíle, kdy jeho prapředek přivezl z Benátek hraběti Morzinovi manuskript Vivaldiho skladby. Jsou pozvány kulturní i politické špičky a večer má být živě přenášen nejen Českým rozhlasem, ale i zahraničními stanicemi v Londýně, Vídni či Ženevě. Není divu, že stres a tíha situace mají fatální dopad na Jiránkovo zdraví – uprostřed vrcholných příprav ho raní mrtvice.

03470551.jpeg

Jak se v takové situaci zachovat? Pokusit se zastavit rozjetý vlak, nebo se do něj snažit naskočit a řítit se možná přímo vstříc průšvihu hraničícímu s katastrofou? Před takovým rozhodnutím stojí nad otcovou nemocniční postelí Fanda Jiránek, nejmladší z muzikantského rodu, metalista, který nikdy nic nedotáhl a housle bytostně nesnáší…

A nečekaně jsou před rozhodování postaveni také rozhlasoví moderátoři Stanislav Brož a Zdeněk Chalupský, kteří přijeli do Popelky nejen provázet posluchače slavnostním večerem, ale také jim zprostředkovat atmosféru vrcholících příprav. Mají hrát s lomnickými tohle absurdní divadlo, kdy se hlavním organizátorem večera stal závozník z uhloskladu a sólový houslový part chce zahrát v živém přenosu na zapřenou poněkud nejistý učitel z lidušky? A komu předá ministr avizovanou cenu? To by bylo škoda prozradit. A překvapení je nakonec mnohem víc…

Za realizací Podletí stojí režisér Aleš Vrzák se zvukovým designérem Ladislavem Železným. Do hlavní role zemitého Fandy Jiránka obsadil režisér Leoše Nohu, přímým přenosem z Lomnice provázejí v rolích moderátorů Jiří Lábus a Jakub Žáček. A bonusem jsou posluchačům metalové skladby skupiny Táborika, kde kromě Nohova Fandy zpívají také Jaroslav Plesl a Václav Neužil alias Pítrs a Kája.

Poslechněte si premiérové vysílání Podletí ve čtvrtek 15. října od 20 hodin na Vltavě v cyklu Hra pro tento večer. Protože – kdy jste naposled slyšeli na Vltavě metal?


Osoby a obsazení: Fanda (Leoš Noha), Pítrs (Jaroslav Plesl), Kája (Václav Neužil), Ladislav Mizera (Luděk Sobota), Stanislav Brož (Jiří Lábus) a Zdeněk Chalupský (Jakub Žáček).

Autoři: Petr Pýcha a Jaroslav RudišDramaturgie: Klára NovotnáRežie: Aleš Vrzák

Natočeno v roce 2015.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby