Petr Michálek: Domeček

03045822.jpeg

On-line do půlnoci 1. února 2014

První letošní Čajovna věnovaná cyklu Hry a dokumenty nové generace nabídla posluchačům v premiéře dílo oceněné Českým rozhlasem Vltava v dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka za rok 2012. Hořkou komorní komedii Domeček napsal Petr Michálek, ředitel městského divadla Zlín.

Na začátku byla sladká představa o teplém domově, bylinkové zahrádce a grilování s kamarády. Na konci rozvodové řízení a prázdnota všude kolem. Jako mnozí jiní investovali také Petr a Marika svůj čas i peníze do splnění snu o vlastním bydlení pro sebe a dcerku Sáru. A tak jako mnohým jiným i jim došly síly a smysl se vytratil právě ve chvíli, kdy bylo ´rodinné štěstí´ konečně pod střechou. Má jejich vztah ještě naději na záchranu? Co nastane, když se Marika vrátí do prázdného domu, kde sedí Petr s jedinou touhou – projít zdí? Přišla si vážně jen pro šrouby k posteli, kterou kdysi společně kupovali? A dá se mezi holými stěnami pocítit slunci v duši?

Se svou hrou Domeček se Petr Michálek, vystudovaný divadelní dramaturg a nyní ředitel Městského divadla Zlín, probojoval mezi finalisty v soutěži původních dramatických textů o Cenu Alfréda Radoka za rok 2012. Ocenění posléze získal právě od Českého rozhlasu, dlouholetého partnera soutěže. Text vedle rezonujícího tématu, napínavé situace a přesvědčivě napsaných postav zaujal také originální strukturou, v níž se Petr s Marikou proměňují z jednajících osob na komentátory vlastního jednání a pohlížejí sami sebe s nečekaným nadhledem. A dokonce i zpívají…


Osoby a obsazení:Marika (Marika Procházková) a Petr (Luboš Veselý)Autor: Petr MichálekDramaturgie Klára Novotná Režie: Natália Deáková. Natočeno v roce 2013 (41 min)