Petr Král: Záběry. Úvahy o filmových situacích i životě člověka

4. září 2021

Před 80 lety se narodil básník, esejista a překladatel Petr Král, který velkou část svého života strávil v emigraci ve Francii. Do literatury vstupoval ovlivněn surrealismem, v 60. letech byl spolu se Stanislavem Dvorským editorem sborníku Surrealistické východisko. V krátkých esejistických poznámkách – záběrech, vystihnutích – uvažuje na základě filmových situací, scén a dialogů o životě člověka a jeho zákonitostech. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Petr Král
Režie: Vlado Rusko, Lukáš Hlavica
Natočeno: v roce 2012

TRAPNOST

„Hrdina Kubrickovy Lolity chce v hotelu dát zpropitné černému liftboyovi, který jej s nezletilou milenkou právě uložil ve společném pokoji. Když se o to pokusí, Lolita – obrácená zády – mu ale bezděčně vstoupí do cesty; zkusí se tedy k liftboyovi protáhnout po její druhém boku, dívka však sama udělá úkrok týmž směrem a znovu mu v tom zabrání. Mohlo by to pokračovat do nekonečně, tak nedohledné jsou meandry trapnosti a naší ochoty vycházet jí vstříc.“

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?