Peter Scherhaufer. Portrét výjimečného člověka, milovníka divadla a skrytých mechanismů světa

16. červen 2021

Po stopách divadelní práce jednoho z našich nejvýraznějších moderních režisérů a spoluzakladatele divadla Husa na provázku. Na Petera Scherhaufera vzpomínají Miroslav Donutil, Boleslav Polívka, Trúda Eva Vidlařová, Jiří Pecha, Alena Ambrová, Miloš Štědroň a další. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Vladimír Javorský, Jitka Škápíková, Tomáš Černý
Natočeno: v roce 2002

Peter Scherhaufer (Bratislava, 31. 7. 1942 – Brno, 29. 6. 1999) byl slovenský režisér a pedagog, jeho kariéra ale sahala z velké části k nám, na česká divadelní prkna. Byl jedním ze zakládajících členů a předních režisérů brněnského divadla Husa na provázku. Mezi jeho nejúspěšnější režie patřila například inscenace Commedia dell’arte (1974) s Bolkem Polívkou v hlavní roli nebo shakespearovský cyklus Shakespearománie.

Jaké další zásadní inscenace jsou jeho dílem a jaký byl jako režisér i člověk, se dozvíme ve vltavském Večeru na téma. Rekonstrukce tohoto výjimečného člověka, milovníka divadla a skrytých mechanismů světa vznikla již před téměř dvaceti lety. Už tehdy na něj vzpomínali Miroslav Donutil, Boleslav Polívka, Trúda Eva Vidlařová, Jiří Pecha, Alena Ambrová, Miloš Štědroň a další.

autoři: Jitka Škápíková , Tomáš Černý , Český rozhlas Vltava
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.