Peter Altenberg: Sanatorium pro nervově choré. Lehce humoristické vyprávění rakouského spisovatele
„Když jsem se zamiloval do mladé dívky, myslel jsem stále a stále jen najedno: kéž by ji při výletu do hor kousla do nohy zmije a já jí mohl vysát ránu, abych ji zachránil,“ píše rakouský spisovatel přelomu 19. a 20. století v jedné ze svých humoristicky laděných miniatur. Vyprávění v podání Tomáše Jirmana poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Peter Altenberg (1859–1919) byl mistrem v psaní drobných próz. Jeho vtipné, ironické i melancholické črty vynikají jemností stylu a mistrnou pointou. Zachycoval v nich své originální postřehy ze života soudobé Vídně, psal o chvilkových zážitcích, náhodných setkáních, rozvíjel do krátkého příběhu aforismy inspirované jediným nasvíceným okamžikem. Sám o svých minipovídkách mluvil jako o „extraktech života“.
Z proslulých Altenbergových „minutových románů“ na Vltavě uvádíme celkem šest: Vlastní životopis, Myš, Sanatorium pro nervově choré, Odpolední vizita, Z deníku krásné dívky ve Vídni a Dopis.
Související
-
Hledání štěstí v neštěstí a naděje v beznaději. Příběhy Jana Trefulky
Poslechněte si pětici povídek českého literárního kritika, publicisty, prozaika, ale i moravského patriota, od jehož smrti uplynulo právě 10 let.
-
Bahno a Korouhev. Realita, fantazie i hravost v mistrovských povídkách Eugéna Ionesca
Poslechněte si dvě povídky v překladu romanisty Jiřího Našince, letošního laureáta Státní ceny za překladatelské dílo.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?