Peter Ackroyd: Benátky. Příběh nejromantičtějšího města na zemi

19. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Benátky, Itálie

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Fascinující kniha o dějinách města rozkládajícího se na 118 ostrovech od jeho založení až do současných dnů. Britský autor Peter Ackroyd vychází z legend, historických dat, reálií, literárních odkazů i vlastního pozorování. Jako okouzlený návštěvník i poučený badatel proniká do podstaty Benátek, jejich atmosféry, zvláštností, tradic a zvyků. Pořad uvádíme u příležitosti 1600 let od založení Benátek. Premiéru poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Jaroslav Someš
Připravila: Marina Feltlová
Překlad: Jitka Fialová
Režie: Lukáš Hlavica
Premiéra: 15. 3. 2021

Mnoho knih už bylo napsáno o tom, že italské Benátky oplývají nevšedním kouzlem a půvabem přitahujícím miliony návštěvníků ze všech koutů světa. Britský literární kritik a prozaik Peter Ackroyd se rozhodl učinit z tohoto města románového hrdinu, který má v jeho podání mnoho podob, dokáže otevřeně promlouvat, ale také leccos zatajit, umí inspirovat, probouzet vášně, sny a touhy i skryté obavy.

Nejromantičtější město

Ve své knize Benátky. Příběh nejromantičtějšího města na zemi Ackroyd líčí dějiny Benátek od nejstarších dob do současnosti, pohlíží na ně z nejrůznějších úhlů, přičemž kombinuje historická fakta, legendy a literární odkazy s vlastními poznatky zvídavého návštěvníka a zdatného pozorovatele.

02268865.jpeg

Čtenář se dozví, jak v 6. století osídlili Venetové prchající před nájezdníky odlehlou lagunu na severovýchodě Itálie, jak si zde vybudovali svá obydlí na dlouhých dřevěných kůlech, jak se z Benátek postupem času stala bohatá a sebevědomá republika, námořní a obchodní velmoc, centrum sklářství, výtvarného umění, divadla, hudby, architektury. Nechybí ani popis temnějších stránek benátské historie, úpadku a rozkladu. Četnými citacemi autor přibližuje také pohled na Benátky očima jiných autorů, umělců nebo politiků, jakými byli Shelley, Byron, Ruskin, Casanova či Napoleon. Nestálost města, jeho dvojí tvář, skryté či tajemné stránky vysvětluje pomocí mnoha příměrů a motivů vody, zrcadla, odrazu, masky…

Genius loci

Příběh města rozkládajícího se na 118 ostrovech Ackroyd nelíčí chronologicky, nahromaděné poznatky třídí podle témat, zároveň se u něho snoubí přístup literárního historika a kritika s pohledem prozaika, fabulátora, který městu přisuzuje vlastnosti živého, magického stvoření. Benátky v jeho podání například ovlivňují psychické rozpoložení těch, kdo do města zavítají, vyvolává v nich pocity úzkosti, vědomí věčně číhajícího nebezpečí.

Tajemství benátského bludiště tkví v tom, že je nikdy nedokážete vidět ani pochopit jako celek. Abyste si jeho moc uvědomovali, musíte být uvnitř. Vidět je zvenku nestačí.

Zároveň jako město, které se pomalu ale jistě potápí, jsou Benátky odjakživa spojeny se smrtí. Jak prohlásil francouzský spisovatel Maurice Barrès: „V Benátkách je vítězství smrti vidět na každém kroku.“ Mnoho slavných umělců zemřelo právě v Benátkách, ale jak Ackroyd dodává, na smrti u vody, ve městě, které se samo těžce potýká s rozkladem, je něco útěšného…

Ve vltavské Dopolední četbě představíme posluchačům úryvky z pěti kapitol Ackroydova románu, v nichž se autor věnuje počátkům města, jeho kamenům, tajemství, karnevalu a smrti.

Psáno pro Týdeník Rozhlas

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, šéfredaktor a moderátor Rádia Junior

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.