Pět případů detektiva Sherlocka Holmese od Arthura Conana Doyla

1. březen 2024

Anglický spisovatel Arthur Conan Doyle stvořil postavu nejslavnějšího soukromého detektiva všech dob a ve svých povídkách a románech popsal šest desítek jeho případů. Je to muž obdařený brilantní dedukcí a důvtipem, gentleman hrající na housle, kuřák dýmky se zálibou v kostkovaném klobouku. Sherlock Holmes spolu s doktorem Watsonem nyní přichází k vám ve vltavské Povídce. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Podnájemnice v závoji: Jiří Tomek, Jaroslav Kuneš a Zuzana Slavíková; Barvíř na penzi: Jiří Tomek, Jaroslav Kuneš a Maxmilián Hornyš; Modrá karbunkule: Jiří Tomek, Jaroslav Kuneš, Zdeněk Junák a Karel Mišurec; Tři Garridebové: Jiří Tomek, Jaroslav Kuneš, Zdeněk Dvořák a Rudolf Krátký; Umírající detektiv: Jiří Tomek, Jaroslav Kuneš a Ladislav Lakomý
Připravil: Marek Horoščák
Překlad: Eva Kondrysová, Zora Wolfová
Režie: Zdeněk Kozák
Natočeno: 2002

Podnájemnice v závoji

Holmese a Watsona přivádí jejich nový případ do cirkusového prostředí. Tajemná paní Ronderová pod svým závojem skrývá nejen zohyzděný obličej, ale také hrůznou minulost. Holmesovi se vybavuje strašlivá událost, která se před lety stala cirkusovému řediteli Ronderovi. Nebyl to milý muž a měl hodně nepřátel. Jednoho večera, když šel s manželkou krmit lva, kterého cvičil, se stala tragédie. Někteří svědci ovšem vzpomínají, že od lví klece slyšeli nejen jeden ženský výkřik, ale také dva mužské…

Barvíř na penzi

Bývalému barvíři utekla manželka s milencem a na cestu si vzala i jeho celoživotní úspory v hodnotě sedmi tisíc liber v hotovosti a cenných papírech. Zoufalý penzista na radu Scotland Yardu vyhledá pomoc Sherlocka Holmese, který se prostřednictvím svého přítele Dr. Watsona pouští do řešení zdánlivě jednoduchého případu. Když ale osudem ztrápený barvíř obdrží záhadný dopis, slibující zajímavé informace k jeho situaci, věci nabírají rychlý spád….

Modrá karbunkule

Záhada nalezené husy, která v útrobách skrývá cenný poklad. Řešení se ujme Sherlock Holmes, který krok za krokem rozkrývá souběh událostí, počínající vyloupením hraběnčiny pokladnice a končící husím voletem, do něhož někdo ukryl vzácnou modrou karbunkuli.

Tři Garridebové

Jistý pan Garrideb, rodák z Kansasu a hrdý nositel svého jména, odkázal svým jmenovcům několik milionů dolarů. Jeden z nich, starý sběratel, se obrací s prosbou o pomoc na Sherlocka Holmese. Spolu s dalším Garridebem, americkým advokátem, který se vzápětí také objevuje u Holmesových dveří, chtějí najít třetího nositele jejich jména. Zkušený detektiv a jeho přítel doktor Watson se tak dostávají k velmi zajímavému případu.

Umírající detektiv

Holmes umírá! Nakazil se nebezpečnou tropickou nemocí, na kterou ani Watson nezná lék. Musí tak vyhledat plantážníka Smithe, který by měl umět pomoci. Ale to by nebyl Holmes, aby i v tomto stavu nevyřešil další zapeklitý případ.

autor: Marek Horoščák
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.